Ve školách se luští sudoku

 

V letošním roce byl v Mariánských Lázních poprvé vyhlášen Turnaj v sudoku, který byl určen žákům a studentům základních i středních škol. Soutěž probíhala ve 3 domácích kolech, nejlepší řešitelé byli pozváni na společné finálové kolo. Soutěžilo se o věcné ceny, které byly zakoupeny z dotace Fondu sportu města Mariánské Lázně.

Do soutěže se zapojilo 28 účastníků, 16 nejúspěšnějších bylo pozváno na finále, které proběhlo 22. 6. 2018 v jídelně ZŠ Jih. Soutěžili zde vedle sebe žáci 5. tříd, žáci 2. stupně ZŠ a víceletého gymnázia i studenti Hotelové školy. Všichni měli jeden cíl. V průběhu 60 minut doplnit co nejvíce čtverečků správnými číslicemi a co nejlépe se umístit. V domácích kolech se naučili řešit i jiná než klasická sudoku, proto je nepřekvapilo, že i ve finále řešili sudoku diagonální nebo nepravidelné. Hodina uběhla velice rychle, a pak už se sčítaly body a vyhlašovaly výsledky. Na správné hodnocení dohlížela neúplatná porota – Adam Kasl a Tomáš Petrák ze ZŠ Úšovice. Na všechny soutěžící čekaly věcné ceny a diplomy, první tři získali zlatou, stříbrnou a bronzovou medaili. A jak to nakonec dopadlo? Zvítězila Viktorie Voňavková z 5. třídy ZŠ Jih před Matějem Strakou z HŠ, bronz si odnesl Samuel Janoch z GOAML. Ale zvítězili vlastně všichni, přišli, rozhýbali své mozkové závity a ukázali, co umí.

Viktorka navíc zvítězila i v malém finále, které bylo určeno pro žáky 1. stupně. V ZŠ Úšovice se v květnu sešlo 22 soutěžících z obou základních škol a i ti si vedli velice úspěšně. Domácí barvy zde hájila stříbrná Patricie Richtáriková (7. ve velkém finále), bronzová Lucie Burdová a Patrik Šuta (10. ve velkém finále).

Děkuji všem soutěžícím od těch nejmenších až po středoškoláky a hlavně učitelům dalších škol, kteří pro své žáky jednotlivá kola organizovali.

Věra Kučavová