Výsledky XXIX. CZECH OPEN PARDUBICE 25.7. 2018

 

Mezinárodní festival šachu a her CZECH OPEN v Pardubicích, pořádaný pardubickou agenturou AVE KONTAKT, je již řadu let největší akcí svého druhu na světě, letošního XXIX. ročníku se opět zúčastnilo několik tisíc účastníků z cca 50ti států světa!!! Převažovali pochopitelně šachisté, ale z účastníků sekce her suverénně vedou řešitelé křížovek, osmisměrek, sudoku a kakuro. Tyto disciplíny přilákaly letos zhruba desetinu všech účastníků festivalu. Ve středu 25. 7. 2018 bylo v pardubické TIPSPORT Aréně odevzdáno celkem 434 řešitelských archů !!! V odevzdaných řešeních najdeme luštitele ze 41 míst ČR/SR. Číslo 434 přitom patří pouze těm, kteří svá řešení odevzdali na místě. Mezi řadu dalších patřili zejména zájemci, kteří nemohli luštit v zadaných časech, jako např. šachisté (hrající často dlouhé partie do večerních hodin), šachoví rozhodčí, hostesky, technický personál hokejové arény, lidé z šachových obchodů aj.  Poměrně značný počet neúspěšných řešitelů se vypařil i s erárními tužkami a nejsou započítáni ani ti, kteří si z různých důvodů vzali soutěžní materiály na doma. Jinak cizinců z 15ti států světa byla zhruba třetina, polovina žen, mládeže do 15-ti let cca 40, ale věk pochopitelně nezjišťujeme. Řada stálých řešitelů nám opětně řekla, že přijeli zase jen na naši soutěž a setkání po roce bylo vždy velice potěšující. Několik účastníků nás informovalo, že přišli jen na základě rozhlasové výzvy J. Zvolánka ve vysílání Radiožurnálu dva dny před soutěžemi, takže taková propagace má určitě smysl.

 

Soutěžní materiály pro všechny kategorie v češtině, ruštině a angličtině připravil ředitel turnaje Jiří Zvolánek, který všechny soutěže zajistil také organizačně, a to pouze s pomocí jediné hostesky Janičky Zvolánkové. Pro letošní rok byly vypsány tradičně čtyři turnaje, v češtině to byla švédská křížovka a v češtině, angličtině a ruštině šachová osmisměrka, klasické sudoku a menší typ kakura. Autor opět připravil materiály se šachovou tématikou – tajenka křížovky obsahovala vtip o nové šachové figuře s frekventovaným jménem EXEKUTOR, osmisměrka pak byla jako vždy sestavena pouze ze jmen šachistů bez háčků a čárek. V její tajence byl nejznámější český šachový emigrant (1968 do USA), historicky nejmladší československý mistr a mezinárodní velmistr Lubomír Kaválek, kterému tímto blahopřejeme k jeho 75. narozeninám (9. 8. 2018). Výsledky ukazují, že obtížnost materiálů byla naprosto přiměřená, adekvátní významu turnaje a každý si zaluštil, za což jsme byli několikrát pochváleni. A tak se u křížovkářských stolků vedle sebe po roce svorně potili naši i cizí řešitelé a řešitelky od dětí po důchodce, což se v takovém rozsahu nikde nevidí.

 

Pro rodinný tým po předchozí důkladné přípravě byla i vlastní soutěž zase extrémně náročná – zodpovídání dotazů a vysvětlování, o co že to vlastně jde, zaučování (hlavně v kakuru), měření, bleskové zapisování a odečítání časů, šifrování jmen cizinců, ořezávání tužek, noční vyhodnocování a poctivá trojí kontrola stovek řešení spolu se zpracováním výsledků do tabulek a do zprávy pro Agenturu AVE Kontakt a náš ČSHAK, spousta mailů. S 1. vlnou opravování autorovi výrazně pomohl i pan Jan Nosek z Prahy. Kompletní výsledkový servis byl na internetu již následující den odpoledne!!! Všechny luštitelské soutěže se konaly v kontaktní blízkosti velmistrovských šachových turnajů, takže hodně potichu. Přes značnou fyzickou a duševní únavu byla ale opět vysoká účast a pochvalná slova účastníků pro autora a pomocnici tou největší odměnou.

 

V kategorii „A“ se řešila švédská křížovka a z 95 česko-slovenských účastníků zvítězila Věra Kučavová, Mariánské Lázně (4,10 min.), 2. Miroslav Sucharda, Libochovice (4,30), 3. Nataša Richterová st., Zastávka u Brna (4,40). Další pořadí: 4.-5. Vojtěch Nešpůrek a Jiří Spáčil (5,30), 6. Pavel Beran (5,40), 7. Zbyněk Kacr (5,45), 8. Barbora Kubelková (6,00), 9. Zuzana Hudcová (6,05), 10. Pavel Kalhous st. (6,25) – všichni bez ztrátových bodů. „Nulových“ řešitelů bylo letos 19, nejrychlejší Zbyněk Burda (3,40 min.) měl 1 ztrátový bod, řešitelka na 50. místě 3 ztr.b.

 

V kategorii „B“ byla předložena osmisměrná vyškrtávačka a 1.-2. místo mezi 129 luštiteli si rozdělili Viktor Skliarov z Ukrajiny a pardubický Jan Tesař s časem 5,15 min., 3. Martin Dobrotka, Bojnice-SVK (5,20 min.). Další pořadí: 4. Miloš Kajzrlík (5.25), 5. Rastislav Diviak, SVK (5,45), 6. Isabela Horáčková (5,55), 7. Zbyněk Burda (6,10), 8. Jiří Spáčil (6,20), 9. Miroslav Sucharda (6,25), 10. Ondřej Cach (6,35) a další. Čas 14,40 min. v osmisměrce pak stačil jen na 51. místo.

 

V kategorii Sudoku open soutěžilo 144 řešitelů, zvítězil Viktor Skliarov z Ukrajiny s časem 1,35 min., 2. místo obsadil loňský vítěz Pavel Šott, Plzeň (2,55 min.), 3. Martin Dobrotka, Bojnice-SVK (3,00 min.). Další pořadí: 4. Zuzana Hudcová (4,05), 5. Petr Pisk (4,30), 6. Galina Krapivina, RUS (4,45), 7. Vojtěch Šikula (5,00), 8. Radek Bujnoch (5,05), 9.-10. Matěj Půlpán a Jan Kotlant (5,20) a další. Většina účastníků měla sudoku správně, poslední s 0 ztr.b. byl 83. Viktor Pašek za 325 min. !!!

 

Poslední disciplínou v rámci Czech open bylo Kakuro open se 66 účastníky, zvítězil Pardubák Jan Kotlant za 3,15 min., 2. Jakub Cach, Pardubice (3,25), 3. Pavel Šott, Plzeň (3,50). Další pořadí: 4. Jiří Spáčil (3,55), 5. Geller Jakov, RUS (4,25), 6. Barbora Kubelková (4,35), 7. Tomáš Lamser (5,20), 8. Věra Kučavová (6,10), 9.-10. Jan Brousek a Hana Kotinová (9,30). Stříbrnou a bronzovou pozici obsadili stejní luštitelé jako vloni a první chybné kakuro se objevilo až na 31. pozici.

 

Celkové výsledky jsou ZDE.

Několik snímků z akce naleznete ve "Fotogalerii".

 

Velice úspěšný XXIX. ročník Festivalu šachu a her, kterého se aktivně zúčastnila řada šachových velmistrů a mezinárodních mistrů, již patří minulosti, ale přípravy příštího jubilejního 30. dílu seriálu již probíhají. Samozřejmostí byla masívní mediální propagace celé akce ve všech typech médií. Jiří Zvolánek byl navíc 23. 7. pozván do celostátního vysílání Radiožurnálu do pořadu Host Lucie Výborné, kde kromě Czech open popularizoval celé křížovkářské hnutí vč. ČSHAK (Český svaz hádankářů a křížovkářů), rozhovor s ním otiskla i MF Dnes.

 

Závěrem patří ještě obdiv a veliký dík pořádající Agentuře AVE Kontakt a zkušenému sehranému týmu šachových rozhodčích, ředitelů doprovodných her, mnoha externistů, technického personálu, hostesek a hostesáků a kolektivu TIPSPORT Arény za perfektně organizačně zvládnutý mamutí turnaj. Zájemce o podrobné výsledky a fotky z mnoha her a soutěží odkazuji na webové stránky festivalu www.czechopen.net.              

                                                                                                                                                   

Jiří a Jana Zvolánkovi, Pardubice