Zpráva o Mariánskolázeňských hádankářských slavnostech 2024

 

35. ROČNÍK MARIÁNSKOLÁZEŇSKÝCH HÁDANKÁŘSKÝCH SLAVNOSTÍ 2024 aneb nevadí, že prší, jen když rostou houby

 

O víkendu 1.-2. června 2024 pořádali Lázeňáci již 35. ročník Mariánskolázeňských hádankářských slavností.

Jako první usedli do lavic úšovické základní školy zájemci o "Sudoku pro příchozí". S 8 úlohami Roberta Babilona si z 27 řešitelů nejlépe poradila Jana Vodičková, o 18 minut byla rychlejší než její manžel Zdeněk, oba řešili bez chyb a získali  plný počet 378 bodů. O dalších dvou místech rozhodoval také čas, Petr Vejchoda a Jiří Konečný ztratili 2 body, dále se umístili Iveta Dedková, František Vokatý, Ivo Husar a Karel Buchta st.

Mezi příchozími probíhaly dva rodinné miniturnaje, v prvním zvítězil Vladimír Jandl před  Helenou Tenglerovou a Lenkou Kučabovou, ve druhém Matej Quarda před svou ženou Kateřinou a Marií Tvrzníkovou. A to se ještě sešla na startu celá rodina Dedkova. V soutěži pro příchozí se hodnotí každé správně vyplněné políčko, takže nikdo neodcházel bez bodů a bez ceny. Soutěžilo se o pohár s logem firmy Resorba s.r.o., který vítězce předal její šéf Vladimír Jandl. Zlaté medaile vybojovali v kategorii do 6 let Klaudie Quardová, v kategorii do 10 let  Adam Quarda a Tomáš Matějka, všichni zdárně vyřešili svá speciální sudoku.

Součástí přeboru byla i tradiční výstavka hub, které cestou nasbíral František Vokatý ("vzorek" je pod textem).

 

Petr Vejchoda poté odstartoval GP v logických úlohách, jejichž byl autorem spolu s Robertem Babilonem. Sobota byla úspěšným dnem pro  Janu Vodičkovou, která se 260 body v logice  s přehledem zvítězila. S odstupem se za ní umístili Ivo Husar, Zdeněk Vodička, Iveta Dedková, Petr Haman, František Vokatý, Martina Matějková, Vladimír Jemelík, Jiří Kopřiva, Karel Buchta, Věra Kučavová a další. Celkem odevzdalo 22 řešitelů.

 

Následoval 35. ročník soutěže o "LÁZEŇSKÝ POHÁREK - Memoriál Mirka Kučavy". Autorem  křížovek byl letos opět Stanislav Bulín - Istanbul. V hlavní soutěži rozhodoval o vítězi a dalším pořadí čas, na „nulu“ řešili Petr Vejchoda, Ivo Husar a Dagmar Rusá, se 2 ztrátovými body je následovali Iveta Dedková, Zdeněk Vodička, Jaromír Kvíčala, se 3 body Jana Vodičková a další. Celkem odevzdalo 18 řešitelů.

 

Jaromír Kvíčala opět nezklamal a stejně jako v letech předchozích připravil zajímavé hádanky s alkoholickými nápoji, pro letošek to byly Amaretto, Luhačovka, Hanácká bylinka, Baron a Tatratea. Po každé 5. hádance si jednu lahvičku odnesl ten, kdo vyřešil jako třetí nejvíc hádanek anebo tu pátou. S 35 body zvítězil Petr Vejchoda před Ivo Husarem, Vladimírem Jemelíkem, Ivetou Dedkovou, Františkem Vokatým, Dagmar Rusou, Janou Vodičkovou, Věrou Kučavovou, Dědou Karpíškem, Zdeňkem Vodičkou a dalšími třemi bodnuvšími si. Celkem luštilo 19 zájemců.

 

Autorkou všech vedlejších  hádanek i křížovek (Pohárek i GP) byla Věra Kučavová, křížovky byly zaměřeny na mariánskolázeňské prameny a okolí města. S nimi si nejlépe poradila Stanislava Teichmanová, bonus - knížku „Tajemství mého pohárku“ získal druhý Jan Nosek. Na nulu řešila ještě Miroslava Schmidová, dále následovali Lenka Mikuličková, Jiří Adamčík, Karola Bradová a Lenka Mikuličková st.

 

Vítězem hádanek zaměřených na africkou faunu se stal Karel Wiedermann se 14 body před Miroslavou Schmidovou s 13 vyřešenými hádankami, Jiřím Adamčíkem, Jiřím Zvolánkem a dalšími soutěžícími. Stálá účastnice vedlejších soutěží, Dana Vagaiová, se letos rozhodla zkusit štěstí v hlavní soutěži. 

 

Vložené soutěže se zúčastnili všichni společně, 10 nejrychlejších bylo odměněno tekutými a sladkými cenami, ale drobnosti získali všichni, kteří vyluštili tajenku KŘÍŽOVÝ PRAMEN, která vyšla z písmen, jež se v tabulce objevila pouze jednou.       

 

Celkovým vítězem Memoriálu Mirka Kučavy se stal opět, již po devatenácté, Petr Vejchoda a získal ten pravý "Lázeňský pohárek".

 

Příjemný večer pokračoval posezením v klubovně tenistů na ploché dráze. Atmosféra byla tradičně výborná, novinkou byly tvarůžkové rolády Karla Wiedermana, který přijel letos poprvé. Posedělo se do půlnoci, a i když přes den pěkně pršelo, večer jsme nezmokli.

 

Dopolední nedělní přebory o poháry MěÚ Mariánské Lázně byly součástí celoroční soutěže GP. Autorem křížovek pro hlavní soutěž byl Stanislav Bulín, hádanky pro hlavní soutěž připravili Petr Šimek a František Vokatý, který také většinu soutěží řídil. V hlavních křížovkách autor oproti sobotě přitvrdil, i vítěz Petr Vejchoda udělal jednu chybičku. Dagmar Rusá a Ivo Husar nasbírali 2 ztrátové body, s přibývajícím počtem následovali Jiří Kopřiva, Jiří Zvolánek, Iveta Dedková, Karel Wiedermann a další.

 

V hádankách na tři řešitele se nejlépe dařilo, překvapivě, Petru Vejchodovi, zvítězil s 8 hádankami před pětibodovou Ivetou Dedkovou, tříbodovou Dagmar Rusou, manželi Vodičkovými, Jiřím Kopřivou, Jaromírem Kvíčalou, Ivo Husarem, Miroslavem Turkem, Vladimírem Jemelíkem a dalšími.

 

Ve vedlejších soutěžích zvítězila v křížovkách Lenka Mikuličková před Stanislavou Teichmanovou, Miroslavou Schmidovou a dalšími. V hádankách si nejlépe vedla Miroslava Schmidová se 14 hádankami, následovali Jiří Zvolánek s 11 hádankami, Jiří Adamčík, Lenka Mikuličková a Karola Bradová.

 

Kompletní výsledky jsou ZDE.

 

Pro všechny zúčastněné byly přichystány ceny, odměněni byli i autoři a konzultanti za autorské zajištění letošních slavností. Poděkovat bychom chtěli i dámám, které se staraly o občerstvení a hladký průběh slavností, paní Karle Matouškové, Věře Kysilkové, Haně Rychecké a Marii Tvrzníkové, Jarmile Mlsové za řízení vedlejších soutěží i roznašečům Davidu Urbanovi a Lence Mikuličkové st. Celkem se Slavností zúčastnilo přes 50 lidí.

Doufám, že kromě věcných cen si všichni odváželi i pěkné zážitky a že za rok, kdy budou slavit Lázeňáci kulatiny, přijedou ve velkém počtu zase. Podrobné výsledky všech soutěží najdete na stránkách Svazu.

 

35. mariánskolázeňské slavnosti byly uspořádány za finanční podpory Města Mariánské Lázně. Členové kroužku Lázeňáci děkují i všem dalším příznivcům, kterými jsou: RESORBA s. r. o. Domažlice – Vladimír Jandl, Mára Fára a oddíl tenisu TJ Lokomotiva, Keramika Mertl, Nová Karna - Jan Budka, Trafika  GOROSHIT s. r. o. - Solehovi, ČSHAK, ZŠ Úšovice a členové kroužku Lázeňáci.

 

Věra Kučavová

 

houby1