Zpráva z Beskydského přeboru 2020

 

Beskydský přebor se v letošním roce uskutečnil o prvním podzimním víkendu (26. září 2020), který jakoby zvěstoval, že se podzim hlásí o slovo svým chladným a deštivým počasím. Během klání se však vyčasilo a na soutěžící se usmálo i sluníčko. Vzhledem k letošní koronavirové situaci dorazilo do velmi příjemného prostředí Kulturního a společenského střediska „Střelnice“ v Českém Těšíně o něco méně účastníků, než bývalo v předcházejících letech běžné. Účastníci přeboru se mohli tradičně posilnit chlebem s tlačenkou a cibulí, již neodmyslitelnou specialitou Beskydského přeboru a všichni byli navíc obdařeni upomínkovými předměty, které věnovalo Kulturní a společenské středisko jako hlavní sponzor celé akce. Obou soutěží se zúčastnilo 12 soutěžících a vzhledem k výsledkům si i docela dobře zaluštili, byť křížovky byly letos oproti loňskému roku o něco těžší a hádankářskou soutěž dva nedokončili. Cenu fair play by si zasloužil Pavel Kalhous, který v křížovkářské soutěži upozornil hodnotitele na chybu ve své křížovce, která byla při hodnocení přehlédnuta. Opět tradičně dorazilo i několik účastníků semináře, kterých však bylo z již výše uvedeného důvodu rovněž o něco méně.      

 

Autorem křížovek byl Petr Mikšík, který tentokrát připravil řešitelům křížovky na téma z dostihového sportu. V čase určeném na řešení odevzdalo 5 řešitelů, takže se muselo 10 minut přidávat, ale ani ty nestačily k tomu, aby stihli druhou křížovku doluštit všichni.

 

Obě křížovky zvládl jako jediný bez ztrátového bodu Jaromír Kvíčala (oSH). Na 2. místě s jedním ztrátovým bodem skončil František Vokatý (Kladeňáci) 3. Ivo Husar (Ostraváci) odevzdal druhou křížovku dříve než 4. Pavel Kalhous (oSH), když oba měli dva ztrátové body. 5. Miroslav Šumpík (Pašeráci) měl 4 ztrátové body a 6. Petr Štefek (Valaši), který doplatil na nevyznačenou skrytou tajenku, měl 6 ztrátových bodů. Od 7. do 12. místa pak měli řešitelé Milan Urbanczyk (Hutníček), Daniel Lukovský, Ivona Kovářová (Valaši), Josef Nerodil (Hutníček), Jan Nosek (oHV) a Milan Kožušník (Ostraváci) již podstatně více ztrátových bodů.   

 

Autorem hádanek byl Jaroslav Valkus, který luštitelům předložil k řešení 25 hádanek rozdělených do tří bloků (10 + 10 + 5). Soutěž sice zahájilo 12 luštitelů, ale dva odevzdali pouze 1. blok. Celkové procento úspěšnosti vyřešených hádanek bylo 60,4 %. Nejobtížnější byl 1. blok (49 %), 2. blok pak 66 % a nejlehčí byl 3. blok s úspěšností 72 %. Autora potěšilo, že byly řešené všechny hádanky. Pět hádanek bylo částečně vyčísleno předem a dvě hádanky pak byly vyčíslené dodatečně během soutěže.  

 

Letošním vítězem se stal Petr Štefek, který vyřeši 23 hádanek, což bylo o tři více, než loňský vítěz. Přitom mnoho nechybělo a poprvé v historii řešení hádanek blokovým způsobem na Beskydském přoboru by byly řešené jedním řešitelem všechny hádanky, neboť vítěz se ve dvou případech upsal. Na 2. místě skončil Jaromír Kvíčala, který zdolal 20 hádanek, což bylo stejně jako loňský vítěz. 3. pak skončil právě loňský vítěz Pavel Kalhous, který vyřešil celkem 16 hádanek. 4. Josef Nerodil a 5. Ivo Husar vyřešili 15 hádanek, 6. František Vokatý a 7. Milan Kožušník 14 hádanek a Jan Nosek, Ivona Kovářová a Miroslav Šumpík měli na svém kontě 10 hádanek.  

 

Nejúspěšnější řešitel Beskydského přeboru Petr Štefek již druhý rok po sobě neuspěl, tentokrát vinou nevyznačení skryté tajenky. Toho využil druhý nejúspěšnější řešitel Jaromír Kvíčala a se součtem pořadí 3 (1+2) se stal nejúspěšnějším řešitelem letošního přeboru. Další soutěžící se na něho koukali z povzdálí, neboť právě Petr Štefek a Pavel Kalhous měli součet pořadí 7.

 

Odměnu vítězi, kterou bylo dárkové balení pěnivého moku z Nošovic, předala zástupkyně zřizovatele kroužku Hutníček paní Jana Baronová, které patří velké poděkování za zajištění místa konání a všeho potřebného k plné spokojenosti všech účastníků Beskydského přeboru.

 

Poděkování rovněž patří Kulturnímu a společenskému středisku „Střelnice“ v Českém Těšíně, které poskytlo prostory a finančně zajistilo ceny pro obě soutěže.

 

Kompletní výsledky naleznete ZDE.

Jaroslav Valkus