Zpráva z Beskydského přeboru 2021

 

Když jsme se loni 26. září na závěr Beskydského přeboru loučili, nikdo z nás asi netušil, že to bude na téměř rok poslední přebor, kterého jsme se mohli jako řešitelé fyzicky zúčastnit. A nezbývá než doufat, že se to již nebude opakovat.

Letošní konec léta byl poněkud chladnější, ale první podzimní sobotu (25. září 2021), kdy se letos konal Beskydský přebor, byl teplotně přívětivý a dokonce i slunečný. Pořadatele mrzí, že ani dlouhá koronavirová pauza a ani hezké počasí nepřinutilo dorazit do Českého Těšína nejen více tradičních luštitelů, ale ani těch, kteří na tomto přeboru ještě nebyli. Asi už přebory tolik netáhnou. Ale buďme skromní a vděční i za ty, kteří přijeli. Možná je pro některé řešitele východ republiky opravdu hodně daleko. A ti, co to mají blíže, třeba už zlenivěli a přeborům odvykli. Je to škoda, protože přeborů zas tak mnoho není, za uplynulý rok obzvlášť, a kde jinde se mají přátelé křížovek a hádanek sejít, než právě na přeborech. Na ty, kteří dorazili, pak čekalo velmi hezké prostředí v Kulturním a Společenském středisku v Českém Těšíně, které se nachází v těsné blízkosti hranice s Polskem a neodmyslitelný a tradiční chléb s tlačenkou. Křížovkářké klání absolvovalo 13 soutěžících, hádankářskou část pak o jednoho méně. Byl to tedy přibližně stejný počet jako v loňském roce.

Autor křížovek Petr Mikšík zvolil za téma polský televizní seriál z roku 1966 Čtyři z tanku a pes, který byl v tobě uvedení v naší televizi poměrně populární. V čase, který byl rovnou hodinu, odevzdalo 8 řešitelů, takže se nějakou chvilku muselo do odevzdání desátého řešitele přidávat. I přes drobné nedostatky v zadání křížovek se jako jediný s nimi popasoval bez ztrátového bodu Valach Petr Štefek ze Vsetína. Na druhém až pátém místě měli řešitelé 1 ztrátový bod, takže o pořadí rozhodoval čas odevzdání. Druhý skončil Miroslav Šumpík (Pašeráci), třetí Ivo Husar (Ostraváci), čtvrtý Pavel Kalhous (oSH) a pátý Jaromír Kvíčala (oSH). Šestý František Vokatý (Kladeňáci) a sedmý Josef Nerodil (Hutníček) měli 3 ztrátové body, když o jejich pořadí rovněž rozhodl čas odevzdání. Ještě osmý Milan Fišbach, který jako poslední odevzdával v čase, měl přijatelných 5 ztrátových bodů, další řešitele jich pak nasbírali už více.

Autor hádanek Jaroslav Valkus předložil luštitelům 25 hádanek, které se řešily blokovým způsobem a jak bylo již v úvodu zmíněno, řešitelů bylo o jednoho méně. Jedna hádanka zůstala luštitelům utajená a celkem bylo vyřešeno 54% hádanek, což se může jevit jako málo, ale prvních šest luštitelů jich dohromady vyřešilo 77%. Dvě hádanky měly předem vyčíslený náznak, jedna jádro a tři hádanky se vyčíslovaly během soutěže.

Vítězem se i přes jedno upsání stal František Vokatý, který vyřešil 21 hádanek, což bylo o dvě méně oproti loňskému vítězi. Druhý skončil vítěz křížovkářské části a loňský vítěz hádanek Petr Štefek, který jich vyřešil o jednu méně. Soutěžící na třetím a čtvrtém místě vyřešili 19 hádanek a o pořadí opět rozhodl čas odevzdání. Třetí Ivo Husar byl o pár minut rychlejší, než čtvrtý Jaromír Kvíčala, kterého jedno upsání stálo dvě příčky v pořadí. Pátý Pavel Kalhous vyřešil 17 hádanek a šestý Milan Fišbach 16. Mezi prvním a šestým soutěžícím byl rozdíl pěti hádanek a stejný rozdíl už byl i mezi šestým a dalšimi dvěma soutěžícími, když sedmý Josef Nerodil a osmá Dana Vagaiová (Lázeňáci) jich vyřešili 11. Ostatní soutěžící jich pak měli řešeno méně než 10.

Nejúspěšnějším řešitelem Beskydského přeboru se po roční pauze stal opět Petr Štefek se součtem umístění 3 (1 + 2). Druhý v pořadí Ivo Husar měl součet pořadí 6, když skončil v obou soutěžích bronzový a třetí skončil František Vokatý se součtem umístění 7 (6 + 1). Další dva řešitelé, Pavel Kalhous a Jaromír Kvíčala, pak měli shodý součet umístění 9. Odměnou nejlepšímu bylo dárkové balení chmelového moku z Nošovic, které mu jistě udělalo radost.

Poděkování patří Kulturnímu a Společenskému středisku v Českém Těšíně, které nejenže poskytlo prostory pro konání přeboru, ale pro obě soutěže finančně zajistilo i ceny. Speciální poděkování pak patří zástupkyni Kulturního a Společenského střediska paní Janě Baronové, která vše potřebné pro konání přeboru zajistila. Díky jejímu obětavému a vstřícnému přístupu byli jistě všichni účastníci maximálně spokojeni.

Kompletní výsledky naleznete ZDE.

Jaroslav Valkus