ITALSKÁ KŘÍŽOVKA
Základní charakteristika
Nesouměrná polodokreslovka s neúplným křižováním výrazů a s pomocnými číselnými kódy.
Příbuzná hesla
Polodokreslovka
Princip
Italská křížovka je zvláštní typ písmenné polodokreslovky, u níž je třeba doplnit polohu rozdělovacích políček a vpisovaných výrazů. Je zde záměrně narušen požadavek na symetrické rozložení rozdělovacích značek. Rozdělovacími značkami jsou vybarvená (černá) rozdělovací políčka, která jsou po ploše obrazce rozmístěna nerovnoměrně. Tak vznikají jednopolíčkové prostory a křížovka má neúplné křižování. Samostatná písmena nejsou opatřena legendou a mohou se (na rozdíl od vpisovaných výrazů) opakovat.
K vyřešení italské křížovky slouží vedle legendy ještě další údaje, u jiných křížovek neobvyklé: totiž číselné kódy v pravé a ve spodní části. Tato čísla znamenají, kolik základních čtvercových rozdělovacích políček (tj. podbarvených čtverečků bez písmen) se vyskytuje v příslušném řádku nebo sloupci.
Nesymetrie, hledání rozmístění rozdělovacích políček, využití číselného kódu a neúplné křižování dělá z italské křížovky zajímavou úlohu.
Příklad
ITALSKÁ KŘÍŽOVKA
Návod k řešení
Do každého řádku a sloupce umístěné vyřešené vpisované výrazy tak, aby číselný kód po stranách odpovídal počtu rozdělovacích políček v příslušném řádku a v příslušném sloupci. Písmena v samostatných políčkách nejdou opatřena legendou.
VODOROVNĚ: A. Kamarád Šebestové; bankovní účty; vycpávkový materiál. – B. Druh vína; jméno režiséra Klose; zkratka naší bývalé politické strany. – C. Dokončit pálení; jenom (nářečně); iniciály herečky Laurinové. – E. Tajenka. – F. První indický barevný film; zdínlivě; slovensky „jiná“. – G. Tanečnice; druhá tráva. – H. Obruba; mužské jméno. – I. Mech; těžký kov; větn é spojení (a sice).
SVISLE: 1. Průvodce televizními pořady. – 2. Ostrůvek z pásu atolu; SPZ Kolína. – 3. Brněnský podnik; strana. – 4. Popěvek; ochrany zboží. – 5. Okolo; cesta letadlem. – 6. Chlapecké jméno. – 7. Neozývat se tikáním. – 8. Značka thallia; dravý pták. – 9. Kontinent. – 10. Spojka. – 11. Hmyzožravci (nářečně); prací prášek. – 12. Hatiti. – 13. Předložka; synova manželka. – 14. Sekáním oddělovat. – 15. Zakalený; pobídka.
Tajenka skrývá cizí šelmu.
Postup řešení
Podívejme se nejprve na čísla určující počet rozdělovacích políček. Tak například kód 0 v prvním sloupci znamená, že se zde nevyskytuje žádné rozdělovací políčko a sloupec obsahuje jen jediný devítipísmenný výraz. Číslo 4 u řádku F zase značí, že tento řádek obsahuje 4 čtvercová rozdělovací políčka.
Luštění začněme u „tutovek“, podobně jako například u dokreslovek. Ve sloupci 1 se nabízí devítipísmenný výraz MODERÁTOR. Do kříže (ve vodorovném směru) snadno objevíme výrazy A. MACH (kamarád Šebestové) a v křížovkách se často vyskytující F. ÁN (první indický barevný film). Výrazy se zapíší do obrazce a za každým se nakreslí rozdělovací políčko. Tutovek je v naší křížovce celá řada, např. 8. TL (značka thallia).
První záludnost se skrývá v řádku F: druhý výraz ve sloupci 4 je totiž OBALY (ochrany zboží), kdežto druhý výraz v řádku F je NAOKO (zdánlivě). Vidíme, že OBALY a NAOKO nelze křižovat. Víme ale, že v křížovce existují samostatná písmena bez legendy. Zdá, že písmeno B z výrazů OBALY je právě jedním z nich. Dalším luštěním je třeba tuto domněnku ověřit.
Řešení
VODOROVNĚ: A. Mach; konta; kapok. – B. Otelo; Elmat; ODA. – C. Dopálit; enem; SL. – D. ELO; Evi; reta; en. – E. Rosomák sibiřský. – F. Án; (B); naoko; iná. – G. (T); baletka; otava. – H. Okolek; (O); Michal. – I. Rokyt; olovo; a to.
Tajenka: Rosomák sibiřský