Korespondenční soutěže

Ne každý řešitel křížovek, hádanek či logických úloh si troufá na "živé" přebory. Pro milovníky našeho koníčku, kteří se chtějí nad křížovkami a hádankami bavit v zázemí domova bez nervů, že někteří luštitelé už svá řešení odevzdali a čas neúprosně běží, organizuje SČHAK celou řadu korespondenčních řešitelských, autorských soutěží i kombinovaných soutěží, a to jak pro jednotlivce, tak pro hádankářské kroužky a kluby.

 

Řešitelé křížovek si mohou podle své výkonnosti vybrat náročnou Jemelíkovu luštitelskou akademii (JLA), Nolčovu křížovkářskou maturitu (NKM) nebo snadnější Křížovkářskou kvalifikační soutěž (KKS), případně Lázeňské oříšky. Pro začínající a méně náročně řešitele křížovek je určen Křížovkářský desetiboj (KD). Pro autory jsou pravidelně několikrát ročně vyhlašovány autorské soutěže na tvorbu křížovek nejen pro zkušené křížovkáře, ale i pro úplné začátečníky. Kombinovanou autorsko-řešitelskou soutěží s dlouholetou tradicí je Česká křížovkářská liga (ČKL). Kroužky mohou spolu zápolit v prestižní Mezikroužkové luštitelské soutěži křížovkářů (MLSK).

 

Obdobné korespondenční soutěže mají také hádankáři. Nejnáročnější hádankáři luští zejména prestižní Bystřinu a Jemelíkovu luštitelskou akademii (JLA), pro zkušené i méně zkušené je určena Louskárna a také Lázeňské oříšky. Milovníkům přesmyček je určena přesmyčková kvalifikační soutěž Překvapka. Tvůrci hádanek mohou ukázat svůj um v hádankářských autorských soutěžích. Také hádankáři mají svou kombinovanou autorskou-řešitelskou soutěž jednotlivců – Českou hádankářskou ligu (ČHL). Hádankářské kroužky mezi sebou zápolí především v prestižní Mezikroužkové luštitelské soutěží (MLS), Mezikroužkové autorské soutěži (MAS) a v autorsko-řešitelské Hádankářské lize kroužků (HLK).

 

Pozadu nezůstávají se svými soutěžemi ani milovníci logických úloh včetně sudoku. Zapojit se lze do řešení Jemelíkovy luštitelské akademie (JLA) a Lázeňských oříšků, velkou oblibu si získala zejména řešitelská kvalifikační soutěž Logika. Vyznavači sudoku mohou vyzkoušet své řešitelské schopnosti v mezinárodní řešitelské soutěži Sudokucup. A čas od času jsou vypisovány i autorské soutěže v tvorbě logických úloh.

 

Existuje celá řada řešitelů, kteří jsou natolik všestranní, že úspěšně soutěží ve všech uvedených kategoriích. Pro ně jsou určeny kombinované korespondenční soutěže luštitelské všestrannosti – prestižní Jemelíkova luštitelská akademie (JLA) a Lázeňské oříšky. V nich lze soutěžit současně v řešení křížovek, hádanek a logických úloh, ale také v každé kategorii zvlášť. V JLA se navíc soutěží o eura, body, ale v recesistické části také o akademické tituly JLA.

 

Pravidla pro korespondenční soutěžení jsou obsažena v Soutěžním řádu. Má-li po vyhodnocení soutěže soutěžící námitky k hodnocení svého výkonu či k průběhu soutěže, pak může postupovat dle Protestního řádu. Nejlepší řešitelé všech uvedených soutěží získávají za své výkony, jsou-li členy SČHAK, kvalifikační body a podle počtu těchto bodů jsou jim udělovány výkonnostní třídy.

 

Výběr korespondenčních soutěží je opravdu bohatý a vybrat si z nich mohou řešitelé i autoři, jednotlivci i kroužky či kluby, zkušení luštitelé i začátečníci. Všichni jsou vítáni.