Korespondenční soutěže

Ne každý řešitel křížovek, hádanek či logických úloh si troufá na "živé" přebory. Pro milovníky našeho koníčku, kteří se chtějí nad křížovkami a hádankami bavit v zázemí domova bez nervů, že někteří luštitelé už svá řešení odevzdali a čas neúprosně běží, organizuje SČHAK celou řadu korespondenčních řešitelských, autorských soutěží i kombinovaných soutěží, a to jak pro jednotlivce, tak pro hádankářské kroužky a kluby.

 

Řešitelé křížovek si mohou podle své výkonnosti vybrat náročnou Nolčovu křížovkářskou maturitu (NKM) nebo snadnější Křížovkářskou kvalifikační soutěž (KKS), případně Lázeňské oříšky. Pro začínající a méně náročně řešitele křížovek je určen Křížovkářský desetiboj (KD). Pro autory jsou pravidelně několikrát ročně vyhlašovány autorské soutěže na tvorbu křížovek nejen pro zkušené křížovkáře, ale i pro úplné začátečníky. Kombinovanou autorsko-řešitelskou soutěží s dlouholetou tradicí je Česká křížovkářská liga (ČKL). Kroužky mohou spolu zápolit v prestižní Mezikroužkové luštitelské soutěži křížovkářů (MLSK).

 

Obdobné korespondenční soutěže mají také hádankáři. Nejnáročnější hádankáři luští zejména prestižní Bystřinu, pro zkušené i méně zkušené je určena Louskárna a také Lázeňské oříšky. Milovníkům přesmyček je určena přesmyčková kvalifikační soutěž Překvapka. Tvůrci hádanek mohou ukázat svůj um v hádankářských autorských soutěžích. Také hádankáři mají svou kombinovanou autorskou-řešitelskou soutěž jednotlivců – Českou hádankářskou ligu (ČHL). Hádankářské kroužky mezi sebou zápolí především v prestižní Mezikroužkové luštitelské soutěží (MLS), Mezikroužkové autorské soutěži (MAS) a v autorsko-řešitelské Hádankářské lize kroužků (HLK).

 

Pozadu nezůstávají se svými soutěžemi ani milovníci logických úloh včetně sudoku. Zapojit se lze do řešení Lázeňských oříšků, velkou oblibu si získala zejména řešitelská kvalifikační soutěž Logika. Vyznavači sudoku mohou vyzkoušet své řešitelské schopnosti v mezinárodní řešitelské soutěži Sudokucup. A čas od času jsou vypisovány i autorské soutěže v tvorbě logických úloh.

 

Existuje celá řada řešitelů, kteří jsou natolik všestranní, že úspěšně soutěží ve všech uvedených kategoriích. Pro ně je určena kombinovaná korespondenční soutěž luštitelské všestrannosti – prestižní Jemelíkova luštitelská akademie (JLA). V ní lze soutěžit současně v řešení křížovek, hádanek a logických úloh, ale také v každé kategorii zvlášť. V JLA se soutěží o eura, body, ale v recesistické části také o akademické tituly JLA.

 

Pravidla pro korespondenční soutěžení jsou obsažena v Soutěžním řádu. Má-li po vyhodnocení soutěže soutěžící námitky k hodnocení svého výkonu či k průběhu soutěže, pak může postupovat dle Protestního řádu. Nejlepší řešitelé všech uvedených soutěží získávají za své výkony, jsou-li členy SČHAK, kvalifikační body a podle počtu těchto bodů jsou jim udělovány výkonnostní třídy.

 

Výběr korespondenčních soutěží je opravdu bohatý a vybrat si z nich mohou řešitelé i autoři, jednotlivci i kroužky či kluby, zkušení luštitelé i začátečníci. Všichni jsou vítáni.