ČSHAK

 

ČESKÝ SVAZ HÁDANKÁŘŮ A KŘÍŽOVKÁŘŮ, z. s.

 

ČSHAKČeský svaz hádankářů a křížovkářů, z. s. (ČSHAK) je zájmová organizace sdružující hádankáře a křížovkáře. Byla založena 1. prosince 1968. Do 17. února 2017 se jmenovala Svaz českých hádankářů a křížovkářů. ČSHAK (dále jen svaz) vychází z tradic české lidové i umělé hádanky 19. století, které tvořili i přední čeští spisovatelé, z kreslených rébusů Mikoláše Alše, z amerických křížovek ze začátku 20. století i z historicky nevymezených logických a početních hádanek. Navazuje na plodnou a bohatou činnost hádankářských spolků, klubů a sdružení, které svou činnost rozvíjely v první polovině minulého století.

Svaz se podílí na vydávání časopisu Křížovka a hádanka a magazínu Panoráma křížovky. Pro své členy vydává zejména Výroční tisky ČSHAK, Členský zpravodaj ČSHAK, připravuje křížovkářské pomůcky a metodické materiály.

Svazu se podařilo klasifikovat a kodifikovat jak stávající, tak i nové druhy hádanek, křížovek a logických úloh a vytvořit pro jejich tvorbu, řešení i hodnocení příslušná pravidla.

Členy svazu jsou hádankáři a křížovkáři jak z České republiky, tak i ze Slovenska. Mnozí luštitelé se sdružují v několika desítkách hádankářsko-křížovkářských kroužků.

Svaz organizuje řešitelské přebory v řešení hádanek, křížovek a logických úloh včetně sudoku. Vedle soutěží seriálu Grand Prix pořádá i soutěže pro méně zdatné řešitele. Vrcholnými soutěžemi jsou Mistrovství České republiky jednotlivců a kroužků (týmů).

Svaz pořádá celou řadu řešitelských a autorských korespondenčních soutěží, zejména v časopise Křížovka a hádanka, a to jak pro jednotlivce, tak i pro kroužky. Korespondenčně probíhají i autorsko-řešitelské soutěže hádankářů a křížovkářů.

Přebory a korespondenční soutěže jsou odstupňovány podle obtížnosti a řešitelé i autoři, členové svazu, pak získávají podle svých umístění kvalifikační body a posléze pak i jednotlivé výkonnostní třídy – třetí, druhou, první až mistrovskou.

V devadesátých letech minulého století se rozvinuly na mezinárodní úrovni soutěže v řešení logických úloh a SČHAK se stal jedním ze zakladatelů Mezinárodní hádankářské federace WPF (World Puzzle Federation). V letech 1993 a 2001 se v Brně uskutečnilo mistrovství světa v řešení logických úloh a v roce 2007 proběhlo v Praze mistrovství světa v řešení sudoku. Čeští reprezentanti patří mezi světovou elitu, získali několik titulů mistrů světa.

Noví zájemci o členství ve svazu se mohou přihlásit na adrese:

 

Český svaz hádankářů a křížovkářů

Brigádníků 2919/69, 100 00 Praha 10 - Strašnice, telefon 222 960 360

nebo mailem na adresu matrikářky svazu steichmanova@seznam.cz

číslo účtu svazu: 2500341054/2010, IČO svazu: 45773360

ID datové schránky: hbkggwu