Propagace

 

Šíření značky a dobrého jména Českého svazu hádankářů a křížovkářů, z. s. patří k trvalým úkolům naší organizace. Přímou cestou této propagace jsou pochopitelně samotné akce svazu, zejména jeho přeborové a korespondenční soutěže. Každá z těchto soutěží je vhodným způsobem avizována a prezentována zejména v časopise Křížovka a hádanka (www.e-rebus.cz) a na svazových webových stránkách. Propagace svazu je především propagací jeho produktů. Dobré možnosti propagace proto skýtá publikování křížovek, hádanek a článků ve sdělovacích prostředcích, a také zveřejňování různých pomůcek, návodů k řešení hádanek a křížovek ve výročních tiscích a v Panorámě křížovek (vydavatelství Novum). Jméno svazu tak bylo mnohokrát prezentováno v denním tisku, v rozhlase i v televizi. Další využívanou formou propagace svazu je jeho účast na mimosvazových akcích. Příkladem je účast na mezinárodním festivalu Czech Open v Pardubicích, na Erbovních slavnostech v Brně, na pelhřimovském Festivalu rekordů (www.dobryden.cz) a na dalších akcích.

 

Spolupráce s Českou národní bankou
Koncem roku 2021 oslovila náš svaz společnost Ahrend, která připravovala Expozici České národní banky „Za měnou“. Na informační panely byly instalovány také slovní a logické úlohy pro starší děti (18 úloh) a mladší děti (10 úloh). Expozice byla otevřena v květnu 2022. Úlohy pro mládež vytvořil Zdeněk Chromý a v tiráži expozice byl jako spolupracující subjekt uveden Český svaz hádankářů a křížovkářů.


 

Dne 18. ledna 2022 vystoupil v České televizi na ČT2 předseda svazu Vladimír Jemelík jako host Dobrého rána a hovořil o tvorbě křížovek ve dvou vstupech, pokud si je chcete přehrát, pak pod obrazovkou pod tématem pořadu Křížem krážem klikněte na Části dílu a vyberte si Tvorbu křížovek v časech 20:32 a 79:09.


 

Dne 15. června 2020 vystoupil v České televizi (studio Brno) Zdeněk Chromý jako předseda spolku Kabrňáci, aby pohovořil s moderátorem Alešem Zbořilem o historii a současnosti křížovek. Bylo to ve dvou pětiminutových vstupech pořadu ČT3 Život na třetí (začátek pořadu v 15.00 hodin, vstupy jsou v časech 7:50 a 19:48 pořadu).


 

Dne 4. května 2020 přijal pozvání České televize Daniel Marek, aby pohovořil o našem koníčku v pořadu Sama doma s redaktorkou Alenou Velikou (příspěvek s názvem Luštění a sudoku začíná v čase 36:24).


 

Královopolské listy, duben 2020 - povídání o křížovkách se Zdeňkem Chromým, prezentace kroužku Kabrňáci i ČSHaK.


 

Dne 12. listopadu 2018 byl hostem pořadu Ráno na gauči v Televizi Seznam předseda svazu Vladimír Jemelík. Na webu Televize Seznam  si musíte nastránkovat den 12. 11. 2018, pak najít pořad Ráno na gauči od 7.00 hod., kliknout na Přehrát z archivu a v záznamu je to zhruba ve dvou vstupech v minutážích 6:40 až 10:40 a 33:00 až 37:40.


 

Při příležitosti ostravských přeborů 15.-16. září 2018 zveřejnila místní televize Polar v rámci regionálního vysílání tento příspěvek.


 

A do třetice všeho dobrého v krátké době: rozhovor Jiřího Zvolánka pro Právo - Víkend dne 24. srpna 2018.


 

Mladá fronta Dnes - víkend otiskla 11. srpna 2018 další "křížovkářský" rozhovor s Jiřím Zvolánkem.


 

Deník Mladá fronta Dnes 30. července 2018 - rozhovor s Jiřím Zvolánkem o soutěžích na mezinárodním festivalu Czech Open 2018 Pardubice.


 

V pondělí 23. července 2018 byl Jiří Zvolánek pozván do celoplošného živého vysílání ČRo-Radiožurnál do pořadu Host Lucie Výborné. Relace byla věnována křížovkám, záznam pořadu si můžete poslechnout TADY.


 

V pondělí 21. května 2018 si o křížovkách v pořadu Dobré ráno na ČT 2 povídali s moderátory Vladimír Jemelík a Petr Vejchoda. Jejich čtyři vstupy si můžete prohlédnout: první vstup, druhý vstup, třetí vstup a čtvrtý vstup. A ZDE jsou fotografie.


 

Rozhovor s př. Karlem Wiedermannem z kroužku Ječmínek uveřejněný v magazínu Olomouckého kraje Moravský senior č. 2/2018 (30. ledna 2018).


 

Rozhovor s Jiřím Zvolánkem uveřejněný v pardubickém Magazínu - podzim - zima 2017.


 

Článek uveřejněný v Kolínském deníku k Mistrovství ČR kroužků v řešení hádanek a křížovek, které se uskutečnilo 20. května 2017 právě v Kolíně.


 

Povídání s př. Jánom Čižmárom o křížovkách v Ponickém zpravodaji č. 1/2017.


 

Článek v Hospodářských novinách 10.3.2017 o křížovkách a především o Petrovi Vejchodovi.

 

Zpráva z prostějovského přeboru v řešení logiky, křížovek a hádanek 2017, zveřejněná v Prostějovském deníku 18.2.2017.

 

V Prostějovských radničních listech vyšel v září 2016 článek k letní soutěži Luštění s knihovnou, kterou autorsky zajistili Hanáci Iveta Dedková a Bohdan Kousal.


 

V magazínu deníku Právo 20. února 2016 vyšel článek "Milovníci slovíčkaření na deset: křížovkáři". O našem koníčku si na přeboru Prahy a Starého hnízda 2016 s redaktorem Jiřím Sotonou povídali Pavel Tučka, Jaromír Kvíčala, Dušan Karkuš, Vladimír Klos a Petr Vejchoda. Článek si můžete přečíst ZDE.

Článek byl zveřejněn také na internetových stránkách Novinky.cz. 

 

Přátelé Zdeněk Chromý, Vladimír Jemelík a Dušan Karkuš propagovali náš koníček v pořadu Gejzír, který byl odvysílaný na ČT1 28. ledna 2016. Zajímavosti o křížovkách můžete shlédnout z archivního snímku.


 

Dne 15. 4. 2015 propagoval našeho koníčka v ČT 2 v pořadu Dobré ráno vysílaném z Ostravy přítel Jaroslav Kula, který si s moderátory povídal o české křížovce a hádance. Záznam pořadu naleznete ZDE, pokud chcete vidět jen pasáže s Jaroslavem Kulou, volte Besedu: Křížovky a hádanky, vstupy byly celkem tři.

 
Povídání o křížovkách v ČRo 2: Předseda svazu si dne 12. ledna 2015 povídal o křížovkách v Českém rozhlasu 2 s redaktorkou Terezou Burianovou. Záznam si můžete pustit ZDE (záznam začíná v čase 3,22). 

 
Zpravodajství hlinecké kabelové televize z 8. přeboru Hlinecka uskutečněného 8. listopadu 2014. Zpráva o přeboru začíná v čase 13:12., pro přehrání  klikněte SEM.

 

Pardubický deník 25.7.2014 - rozhovor s Jiřím Zvolánkem o přípravě soutěží na Czech Open 2014 v Pardubicích:

A Jirka Zvolánek ještě stihl při příležitosti Czech Open 2014 v pardubickém studiu ČRo pohovořit o křížovkách. KLIKNĚTE SEM.


 

V pondělí 14. července 2014 probíhala od 16.03 hod. v pořadu Jak to vidíte? beseda o hlavolamech, křížovkách, hádankách, rébusech... Pořad moderovala Karolína Koubová a hosty pořadu byli místopředsedové našeho svazu Ing. Dušan Karkuš a RNDr. Zdeněk Chromý. Pořad byl velmi sledovaný, Blesk dokončil Dušanův vtip hned druhý den:-)


 
Jak si Češi tříbí ostrovtip
S redaktorkou Českého rozhlasu Terezou Burianovou si o našem koníčku vyprávěl 7. června 2014 předseda svazu, rozhovor si můžete poslechnout TADY.

 

V květnovém čísle Královopolských listů byl zveřejněn článek o Luštitelské olympiádě 2013/2014, která byla určena pro žáky základních škol v Brně-Králově Poli. Celý článek si můžete přečíst ZDE.

 

Předseda svazu ing. Jemelík byl pozván 14. dubna 2014 coby osobnost žijící v Olomouckém kraji do Českého rozhlasu Olomouc. Při besedování propagoval náš svaz a naše hnutí, z celé besedy si můžete pustit záznam.


 

Dne 16. ledna 2014 zveřejnil časopis Instinkt v č. 3 zajímavý ČLÁNEK o českých hádankách. Průvodcem redaktora Instinktu byl šéfredaktor KaH Ing. Jaromír Kvíčala. Článek čerpá i z našeho výročního tisku a z knížky dr. Josefa Vinárka: Bystříme si vtip.


 

V televizi ČT Art byl při příležitosti údajného stého výročí vzniku křížovky 21. prosince 2013 hostem RNDr. Zdeněk Chromý. Jeho vystoupení můžete zhlédnout ZDE.


 

V sobotu 22. června 2013 se uskutečnil přebor Třebíčska v Okříškách, ZDE je několik fotografií z uvedené akce.


 

Ve středu 5. června 2013 napsal Týdeník Prostějovska o úspěších Hanáků, článek byl doplněn fotografií ze slavnostní promoce Jemelíkovy luštitelské akademie.


 

V sobotu 2. února 2013 uspořádali Hanáci tradiční přebor v Prostějově. Týdeník Prostějovska přinesl článek nejen z přeboru, ale i o kroužku Hanáků.


 

Dne 21. 11. 2012 propagovali naše hnutí Roman Čejka a Vladimír Jemelík v pořadu České televize Dobré ráno, záznam jejich povídání s moderátory máte možnost zhlédnout ZDE.

A protože se nedají zvlášť vyselektovat z celého pořadu tři křížovkářské vstupy, musíte si postupně v obsahu pořadu kliknout na text Křížovky (jsou na 8., 14. a 20. pozici).


 

Dnes 20. října 2012 uspořádal kroužek Rychtáři v čele s Liborem Knotkem 6. ročník přeboru Hlinecka v řešení křížovek a hádanek. Místní televize natošila krátký šot, který můžete zhlédnout ZDE


 

Při příležitosti Mezinárodního dne hlavolamů  se uskutečnila 13.7.2012 v Českém rozhlasu 2 Brno v pořadu Čaj pro dva debata, které se s redaktorkou Zitou Senkovou zúčastnil předseda našeho svazu ing. Vladimír Jemelík a sběratel hlavolamů Jaroslav Flejberk. Záznam zajímavého pořadu si můžete poslechnout po kliknutí SEM.


 

V pořadu České televize Barvy života jsme měli 9.12.2011 možnost vidět Vladimíra Jemelíka povídat si s Vladimírem Čechem o našem duševním sportu. V případě zájmu můžete zhlédnout uvedený pořad ZDE.


 

Český rozhlas 2 Praha - pořad Čaj pro dva dne 1. prosince 2011 byl věnován křížovkám, hádankám, logickým úlohám i sudoku. Hosty pořadu byli předseda SČHAK Vladimír Jemelík a historicky první mistryně světa v řešení sudoku (Itálie, 2006) Jana Tylová. ZDE naleznete příslušné stránky Českého rozhlasu i s řešením předložené křížovky i sudoku. A cca 40 minutový zajímavý audio záznam celého pořadu si můžete poslechnout ZDE.