Milí přátelé,
řešení 2. kola NKM 2023 zašlete nejpozději do 16. května 2023 poštou na adresu Radovan Juráň, Bratřejov 266, 76312 nebo e-mailem na adresu: rad.juran@gmail.com.
Zadání čtyř legendových výrazů bylo opraveno, opravy jsou vyznačeny červeně.
VENKOVSKÁ ŘEMESLA – 2. KOLO
(obuvnictví)
V tomto kole si představíme některé nástroje používané obuvníky.
Nástroj používaný k rýhování okrajů kůží byl ...(1). Tvořil jej obloukovitě prohnutý ...(2), jehož dřevěná ...(3) byla zpevněná kovovou objímkou. Šicím materiálem byla ...(4). Vyráběli ji ševci svépomocně z konopné nitě, která se na konci rozpletla na jednotlivá vlákna, která se nožem seřízla do ztracena, mezi něž se vložila pro zpevnění ...(5). Pomůckou sloužící k hlazení kůže bylo ...(6). Tvořil ji dřevěný ...(7) s hladkým různě profilovaným zakončením na obou koncích. K natahování kůže na kopyto se používaly ...(8). Při opravách se používala sedačka, jejíž moderní podobu představuje čtyřhranná ...(9), tzv. ...(10), K řezání kůže používali obuvníci...(11). Těmto nástrojům předcházely jednoduché ...(12) či ...(13), užívané již od pravěku. K vytlačování ozdobných vzorů do kůže opasků, kabel a bot se používalo ...(14), ke zdobení rámu obuvi pak ...(15). ...(16) sloužila k hlazení a dočišťování výrobků. Tvořil ji ...(17). Obuvnické ...(18) byly střihy vyrobené z papírového kartonu. Jejich tvar hrubě odpovídal budoucímu tvaru boty. K seřezávání hran kůže se používal ...(19). ...(20) je nástroj, který používali vedle obuvníků okrajově i krejčí k propichování tuhých látek. Na ...(21) s vrapem se používala pomůcka zvaná...(22).
ŠIKMÁ NESOUMĚRNĚ FIGURÁLNÍ STŘÍDAVÁ POLOMOZAIKOVKA
Skryty jsou: 2. díl 9. tajenky (4). 2. díl 13. tajenky (4) a 1. díl 17. tajenky (4).
Křížovka je předložena jako polodokreslovka s částečným obrysem křížovky. Všechna políčka jsou již předkreslena. Všechny skryté tajenky jsou vždy v obrazci křížovky.
ŠIKMO DOLŮ ZLEVA DOPRAVA: 1. ?14?. – 2. Chybění prsní bradavky; vandrák; laciná ozdůbka; sněhulák. – 3. Jméno domácího zvířete; tahat za vlasy; balkón; balet Wagnera-Régenyho; klobouk ze slaměného pletiva. – 4. Hazardní hra; rod lupenaté houby; obec v okrese Svitavy; rozvalina; volek. – 5. Jména domácích zvířat; běžet; turecká státní rada; junák; nalézt – 6. ?12?; keltská kultovní místa; učinit hořkým; obec v okrese Semily; opačným způsobem než hladce. – 7. Brdo tkalcovského stavu; teskné touhy; ?15?; damaskování; píti. – 8. Kráčet na besedu; skolit; rostlina; zabitý; ?17/3?. – 9. Středověký dvorský hodnostář; habr; jméno domácího zvířete; jed; promenáda na Kolišti; nedoplatek. – 10. Vojenský odvod; muži upjatého chování; zmařit; určovat splatnost účtu; rejdy. – 11. Pracovní úřad; sídlo v Čechách (dle NLA); svitek; hora v pohoří Jičínská pahorkatina; divadelní hra; pusinka. – 12. Zbudovský rychtář; starosta; živorodka; stydké pysky. – 13. Vela; dávat velký výnos; značka přípravku proti škůdcům; ?4?; polštář; turecký herec. – 14. Mandele; americký atlet; jméno ještěrky; jméno domácího zvířete; skřipec (zdrobněle). – 15. Okrášlit; divoženka; ?10?; dělat kukuč; štědrý; pukat. – 16. Dušnosti; kamení; kapesní nůž s křesadlem; sorta vinné révy; kdo se skrývá v záloze; lesklý. – 17. Široký hrnec; zděný hrob; záclony; záda; mívat cenu; fňukat; treska. –
ŠIKMO DOLŮ ZPRAVA DOLEVA: 15. Kolikerá – 16. Milovat potomka; dívka. – 17. Zmrzlými párami pokrývat jehličnaté stromy; ženské jméno; plošná eroze. – 18. ?5?; odpykávat si trest; světla. – 19. Český výtvarník; bídný švec; malé; germánský kmen; lenoch; třapeček.- 20. ?21?; jemný dámský likér na tři; obyvatel; část stroje; slitina kobaltu, uhlíku a jiných prvků; víla; druh výbušiny k plnění granátů. – 21. Polaskat ženy; varixy; cévnatá rostlina; koně (dle zbarvení); zakrvácet; kocour; ?17/2?; vích; příslovce místa. – 22. Přihrávka Arnouška; vyzí klí; omračovat; tušit; obec v okrese Pardubice; statista; mastné knedlíky; přadeno; seno; jméno domácího zvířete. –
Použité prameny
Pro 2. kolo NKM si v použitých pramenech doplňte do PZ M. Knappová: Jak se bude jmenovat, Academia 1978.
V tomto kole nebudete potřebovat z PZ SČSaA, SCS-R;
z PD ZKR-Č, HUB;
z PO+PJTP Boháčková, Winkelhöferová: Vějíř a meč; Šabouk a kol.: Encyklopedie světového malířství; Hrabal: Lexikon náboženských hnutí, sekt a duchovních společenství; Warrack, West: Oxfordský slovník opery; Dubský: Velký španělsko-český slovník aj.;
z elektronických pramenů nebudete potřebovat Seznam měst na http://www.fallingrain.com/world/; Seznam planetek na https://www.minorplanetcenter.net/iau/lists/MPNames.html a F. Š. Kott: Česko-německý slovník na http://kott.ujc.cas.cz.
ZPRÁVA O 2. KOLE
Ve druhém kole poslalo řešení 26 řešitelů, 21 řešilo na nulu. Nejvíce se chybovalo ve výrazech 23/4 KLUČÁK (NLA, 5. kartička) x 33/3 FAČÁDA (SNČ). Problémy činil i jiný výraz z lístkovnice PSJČ BITŠOV na pozici 11/2. Přítel Dedera řešení neposlal.
VÝSLEDKY 2. KOLA
0 ztrátových bodů: Drápala, ELIÁŠ, Gašparín, Gonda, HÉFAISTOS, Husar, Jakubček, Jaroš, Jettmar, Kálik, Karpíšek, Kopřiva, MIRIKINA, Podzemský, ŘEMESLNÍK, STYX, Štefek, Turek, Vlášek, Vojník, Vychovalý ml.; 1: JEN TAK; 2: Hroz; 3: Járová; 4: Bonaventura D.; 30: Kučera; 100: Dedera.
STAV PO 2. KOLE
0 ztrátových bodů: Drápala, ELIÁŠ, Gašparín, Gonda, HÉFAISTOS, Husar, Jakubček, Jaroš, Jettmar, Kálik, Karpíšek, Kopřiva, MIRIKINA, Podzemský, ŘEMESLNÍK, STYX, Štefek, Turek, Vlášek, Vojník, Vychovalý ml.; 1: JEN TAK; 3: Járová; 4: Bonaventura D.; 9: Hroz; 42: Kučera; 123: Dedera.
Radovan Juráň