Databáze křížovek

DVOJITÁ ATOMIZOVANÁ KŘÍŽOVKA

 

Základní charakteristika

Bezkoridorová křížovka s úplným křižováním vpisovaných výrazů

 

Příbuzná hesla

Atomizovaná křížovka

Kombinovaná atomizovaná křížovka

 

Princip

Písmena každého vyluštěného výrazu jsou nejprve od sebe oddělena a pak umístěna do různých políček v různých částech obrazce. Každé políčko atomizované křížovky má své číslo (1, 2, 3, ...) nebo souřadnicové označení (A1, A2, ..., B1, B2, ...). V legendě je vždy za každým legendovým výrazem uveden v závorce sled čísel nebo souřadnic políček. Podle toho se jednotlivá písmena vyluštěných výrazů zapisují v daném pořadí do takto určených políček. Počet písmen v závorce tedy vlastně udává také počet písmen vpisovaného výrazu.

U dvojité atomizované křížovky se luští dvě série výrazů. Každé políčko křížovky obsahuje písmeno, které je společné dvěma vpisovaným výrazům a často také tajence. Lze si však představit i dvojitou atomizovanou křížovku, v níž tajenka celou její plochu nepokrývá.

 

Příklad

DVOJITÁ ATOMIZOVANÁ KŘÍŽOVKA

Návod k řešení

Vyluštěte vpisované výrazy podle legendy. Počet čísel v závorce je shodný s počtem písmen vpisovaného výrazu. Jednotlivá čísla jsou čísly políček, do nichž je třeba příslušná písmena vyluštěných výrazů vepsat. Písmena zapisujte do očíslovaných políček v pořadí, v jakém jsou uvedena v závorce. Výrazy se luští ve dvou sériích. Každé políčko obsahuje písmeno dvou vpisovaných výrazů a také tajenky.

PRVNÍ SÉRIE VÝRAZŮ: Kousek (C3, D7, A6, B7, A8, C1); dýchání (A2, D1, B5); hustý trávník (A7, D3, A4, D6, C6); druh časopisu (A5, C5, D4, B4, C8, B2, A1); událost (C4, C7, B1, D8); čisté (např. zlato) (D2, A3, B3, B8); polní plevel (B6, D5, C2).

DRUHÁ SÉRIE VÝRAZŮ: Dřevěná nádoba na mísení těsta (D4, B8, C3, D1); pokaždé (D5, A4, C4, B6); snaha (B5, C6, C7, B1, D8); hleděti (B3, B2, D2, D3, A5, D6); bodné zbraně (A2, C5, A1, A3); dřevěný obal (B7, A8, D7, C8, C2); epický básník (B4, A7, A6, C1).

 

Postup řešení

Pokuste se nejprve vyřešit výrazy první série a jejich písmena zapsat do políček podle souřadnic v závorkách. Prvním výrazem 1. série je kousek (C3, D7, A6, B7, A8, C1). Z počtu šesti souřadnic víte, že hledaný výraz má šest písmen. Pokud výraz není jednoznačný, nebo vás prostě nenapadne, hledejte jednoznačné výrazy z druhé série. Nabízí se epický básník (B4, A7, A6, C1), což je EPIK. Políčko A6 tedy obsahuje písmeno I, políčko C1 obsahuje písmeno K. Tato písmena jsou součástí i prvního výrazu 1. série, a to na 3. a 6. pozici. To vám pomůže přijít na to, že kousek je ŽDIBEK. Jeho písmena doplňte do příslušných políček. Tak pokračujte dál, přičemž je zcela lhostejné, v jakém pořadí budete výrazy luštit. Tajenka zaplňuje celý obrazec křížovky. Je jí latinské přísloví, které se čte po řádcích.

 

Řešení

1. série: ŽDIBEK, DECH, PAŽIT, TÝDENÍK, DĚNÍ, RYZÍ, YVA.

2. série: DÍŽE, VŽDY, CHTĚNÍ, ZÍRATI, DÝKY, BEDNA, EPIK.

Tajenka: Když ti peníze chybí, každý tě nerad vidí.