Výsledky Jemelíkovy luštitelské akademie (JLA) 2022

VÝSLEDKY JLA 2022

V každém z pěti kol 14. ročníku JLA přišlo nejméně 165 řešení v různých kategoriích. Kola byla věnována valašským podomácku vyráběným proutěným výrobkům, postupně košům, ošatkám, kukaním pro drůbež, stoličkám a kufrům.

soutěž o výhry v eurech

Jiří Kopřiva a Petr Valíček zvolili výplatu eur a každý jich obdrží 20, Bohdanu Kousalovi a Bohumilovi Brožovi risk s eury nevyšel. Po 70. kole dosáhla šestého zápočtu v řadě za sebou trojice Jaroslav Jaroš, Jana Járová a Mirikina a každý z nich už může v dalším kole žádat o výplatu eur.

Křížovky

V 67. kole se díky správně řešené pasáži kolem konírny, resp. maštele dostala do čela průběžného pořadí šestice řešitelů. Ještě před posledním kolem ročníku z nich bylo bez ztrátových bodů pět. Sele v posledním kole rozhodlo o vítězné trojici. Neřešilo se tentokrát jako mládě prasete, i když čunče se svůdně nabízelo, nýbrž jako africký kmen Selle. A také bylo potřeba zdolat horu poblíž Mexika. Nabízela se hora Bennie v Kalifornii při mexických hranicích, ale správnou horou byla Skalka u Jiříkova v Ústeckém kraji, nedaleko které se nachází vodní plocha Mexiko. Křížovky řešilo 52 soutěžících, 16 z nich získalo kvalifikační body.

Pořadí v roce 2022: 1.–3. Jaroslav Jaroš, Mirikina (Marian Mikuš) a Petr Valíček 0 ztrátových bodů. – 4. Jaroslav Karpíšek (KH) 1. – 5. Jana Járová 15. – 6.–8. Jiří Kopřiva, Petr Štefek (KH) a Dušan Vojník 28. – 9.–11. Pavol Gašparín, Petr Nack a Jiří Vlášek 33. – 12. Pavel Podzemský 35. – 13. Radovan Juráň 41. – 14. Pavol Vychovalý ml. 43. – 15. David Bonaventura 47. – 49: Vašinka a další.

Hádanky

Hned v 66. kole prověřila startovní pole „každá ničema“, po ní byla v čele průběžného pořadí čtveřice hádankářů. Hned nato v dalším kole přišly ememesky a zůstali v čele tři. A začínající šoumeni na scéně vesnického divadla v 69. kole měli na svědomí zúžení čelní skupinky na dvojici, která své pozice nakonec uhájila. Hádanky řešilo 53 soutěžících, 22 z nich získalo kvalifikační body.

Pořadí v roce 2022: 1.–2. Jana Járová a Jaroslav Karpíšek (KH) 53. – 3. Radoslav Žačok 52. – 4.–5. Bohdan Kousal a Miroslav Turek 52. – 6. Šťastný (Bohuslav Plachý) 51. – 7. Antonín Říha 51. – 8. Petr Štefek (KH) 51. – 9.–14. Ivo Husar, Milan Kožušník, František Luskač, Petr Mikšík, Anna Moskalová a Jan Pavelka 50. – 15. Marně (Věra Kučavová) 49. – 49: Agi (Urbánek). – 46: Nepimach. – 39: Vychovalý ml. – 37: Zahajský. – 36: M. Kokeš, Motyčková. – 35: Foltas a další.

Logické úlohy

Formu řešitelek a řešitelů logických úloh prověřilo několik obtížných úloh, z nichž největším oříškem byla ta s dvěma sadami pentomin. A jako tradičně pořadím hýbaly optimizery. V 68. kole se některým soutěžícím podle jejich slov při tlačení slepic do kurníku o drůbeži i zdálo. Ale o celkovém vítězi rozhodla až úplně poslední úloha, ve které bylo potřeba do zadaného rastru umístit co nejmenší počet čtverců optimální velikosti. Logické úlohy řešilo 69 soutěžících, 30 z nich získalo kvalifikační body.

Pořadí v roce 2022: 1. Bohumil Brož 1041. – 2. Šťastný (Bohuslav Plachý) 1029. – 3. Stanislav Šebesta 992. – 4. Pavla Sedláčková 991. – 5.–6. Jaromír Drápala a Ivo Husar 981. – 7. František Luskač 966. – 8. Pavel Rotek 960. – 9. Jiří Konečný 956. – 10.–11. Dan Marek a Pavol Vychovalý ml. 951. – 12. Martina Matějková 948. – 13. Lenka Máchová 918. – 14. Lubor Bednář 901. – 15. Otmar Carbol 859. – 845: Žabka (Vodičková). – 841: Járová. – 840: Kučírek. – 831: Buchta. – 829: Černá. – 801: Milka (bez 69. kola). – 796: Petriláková (bez 70. kola). – 786: J. Kokeš, M. Kokeš, Motyčková. – 722: Spáčil. – 706: Chylová. – 656: Fojta. – 631: Krupička. – 532: Cily a další.

losování o desetkrát deset eur

Ze všech soutěžících, kteří obeslali všech pět kol 14. ročníku akademie v řešení křížovek, hádanek nebo logických úloh a jsou členové svazu, byla vylosována desítka, která obdrží v roce 2023 po deseti eurech: Bohumil Brož, Praha; Imrich Cily, Nový Bohumín; Pavol Gašparín, Malacky; Petr Mikšík, Ostrava; Petr Nack, Kadaň; Josef Růčka, Petřvald; Jiří Spáčil, Praha; Stanislav Šebesta, Vratimov; Jan Vašinka, Frýdek-Místek a Jiří Vlášek, Praha.

Všem soutěžícím, kteří získali kvalifikační body nebo výhru deset eur, případně obojí, gratuluji a se všemi se těším na setkání v 15. ročníku JLA, který se uskuteční v roce 2024.