Zahájení 13. ročníku Jemelíkovy luštitelské akademie (JLA) a výsledky JLA 2020

Ve čtvrtek 18. února 2021 byl zahájen 61. kolem 13. ročník Jemelíkovy luštitelské akademie (JLA). Kromě tradičních účastníků zvu k účasti i nové soutěžící. Navzdory pověsti o obtížnosti soutěže jsem se pokusil v 61. kole sestavit lehčí křížovky, aby je mohli z velké části vyřešit i rekreační řešitelé, samozřejmě nějaké zádrhely v nich jsou, to by nebyla akademie, ale zkuste to. Tajenky jsou čerpány z textu Valašská dědina nebo se týkají výroby metel. Několik posledních let čerpám náměty pro hádanky k danému tématu z frází obsažených převážně v SSJČ, tentokrát se jádra týkají metel, košťat, pometel, zametání, podívejte se na ně, možná jim přijdete na chuť. Logické úlohy jsou tvořeny osmi různými typy úloh od snazších po obtížnější, byl bych rád, kdybyste se na ně podívali, třeba Vás zaujmou. Termín pro zaslání řešení je do 17. března 2021.

VÝSLEDKY JLA 2020

V každém z pěti kol 12. ročníku JLA docházelo kolem 160 řešení v různých kategoriích. Kola byla věnována valašským dřevěným výrobkům, postupně háku na orání, pěším saním pro svoz dřeva, sečkovici na řezání sečky, geletě na dojení ovcí a lisu na tvaroh.

soutěž o výhry v eurech

V 58. kole Martina Matějková již dále neriskovala a moudře požádala po dosažení devíti zápočtů v řadě za sebou v kategorii L o výplatu 40 eur, protože v tomto kole už zápočtu nedosáhla a bez požádání o výplatu by nebrala nic. Po 60. kole má Jana Járová v kategorii H devět zápočtů v řadě za sebou, před sebou má poslední krůček k dosažení mety deseti zápočtů v řadě za sebou a odměny 50 eur, které v této kategorii zatím nikdo za předchozích 12 let nedosáhl.

Křížovky

Do čela průběžného pořadí se Marian Mikuš dostal hned v 56. kole a vytrval v něm až do konce ročníku, pravda, v posledním kole lehce zaváhal a umožnil tak Jardovi Jarošovi, aby se o vítězství společně podělili. Na bronzové příčce se umístil Petr Valíček. V každém kole se objevila nějaká překvapení, slovensky „sem“ nebylo tu, ale at, uschlá větev souška se nedala slabikovat jako sou-ška, svůdná tajenka letinky nevyhovovala rodnému číslu v úvodním textu, Valachovi byla dobrá každá šestka, ne koruna, a vrcholem byl v posledním kole hudební host v pořadu polské televize, kterým nebyl nabízející se Karel Gott, ale polská hudební skupina Farel Gott! Křížovky řešilo 48 soutěžících, 12 z nich získalo kvalifikační body.

Pořadí v roce 2020: 1.–2. Jaroslav Jaroš a Marian Mikuš alias Mirikina 3 ztrátové body. – 3. Petr Valíček 4. – 4. Jaroslav Karpíšek (KH) 6. – 5. Jiří Sýkora 11. – 6.–8. Jaromír Drápala, Jan Vašinka a Dušan Vojník 13. – 9. Petr Štefek 18 (KH). – 10. Lubomír Pavelka 22. – 11. Jana Járová 26. – 12. Jiří Kopřiva 48 a další.

Hádanky

Ve vedoucí skupině průběžného pořadí byla Jana Járová už po prvním kole ročníku. Díky znalosti, že i jezevci sáňkují, se hned v 57. kole v čele průběžného pořadí osamostatnila, v 59. kole díky Ukrajince ze Lvova vedení zvýšila na rozdíl dvou hádanek a tento náskok si udržela až do konce soutěže. Druhou příčku obsadil Děda Karpíšek a o třetí se společně podělili Valaši Jura Sýkora a Petr Štefek. Hádanky řešilo 55 soutěžících, 23 z nich získalo kvalifikační body.

Pořadí v roce 2020: 1. Jana Járová 49. – 2. Jaroslav Karpíšek (KH) 47. – 3.–4. Jiří Sýkora a Petr Štefek (KH) 46. – 5. Jiří Nepimach 45. – 6. Bohdan Kousal 45. – 7. Radoslav Žačok 44. – 8. Antonín Říha 43. – 9. Miroslav Turek 41. – 10.–16. Ivo Husar, Milan Kožušník, František Luskač, Petr Mikšík, Anna Moskalová, Jan Pavelka a Rudolf Widla 40. – 17. Petr Foltas 36. – 18.–19. Martin Kokeš a Maří Magdalena Motyčková 33. – 20. Marně (Věra Kučavová) 31. – 21.–22. Pavol Vychovalý ml. a Pavel Zahajský 27. – 23. Ivona Kovářová 25 a další.

Logické úlohy

Celému ročníku opět vévodily ženy, které si oproti ročníku 2019 jen trochu přeházely pořadí v cíli soutěže. Po prvních dvou kolech byla ještě trojice Lenka Máchová, Martina Matějková a Pavla Sedláčková pospolu. Po 58. kole se do čela dostala Pavla Sedláčková, na druhé místo se dostala Petra Petriláková, která na dělené třetí místo odsunula Lenku Máchovou a Martinu Matějkovou. Jenže tato dvojice v dalším kole zabojovala, dostala se průběžně do čela a první dvě dámy odsunula o dvě příčky v průběžném pořadí níže. V jubilejním 60. kole skvěle zafinišovala Lenka Máchová a stala se celkovou vítězkou ročníku 2020, předešlá vítězka Martina Matějková se musela spokojit se stříbrem, Pavla Sedláčková s bronzem a pro Petru Petrilákovou zůstala nepopulární bramborová medaile, chlapi neměli nárok. A tak je to prakticky už druhým rokem. Logické úlohy řešilo 62 soutěžících, 22 z nich získalo kvalifikační body.

Pořadí v roce 2020: 1. Lenka Máchová 1055. – 2. Martina Matějková 1049. – 3. Pavla Sedláčková 1044. – 4. Cirilla (Petra Petriláková) 1034. – 5. Šťastný (Bohuslav Plachý) 1029. – 6.–9. Jaromír Drápala, Ivo Husar, Dan Marek a Jiří Sýkora 995. – 10.–12. Jakub Kokeš, Martin Kokeš a Maří Magdalena Motyčková 949. – 13. Lubomír Pavelka 945. – 14. Miroslav Turek 884. – 15. Jiří Konečný 882. – 16. Josef Konečný 822. – 17. Stanislav Šebesta 775. – 18. Iveta Dedková 721. – 19. Žabka (Jana Vodičková) 715. – 20. Karel Buchta 665. – 21. Jana Járová 658. – 22. Imrich Cily 628 a další.

losování o desetkrát deset eur

Ze všech soutěžících, kteří obeslali pět kol dvanáctého ročníku akademie v řešení křížovek, hádanek nebo logických úloh a jsou členové svazu, byla vylosována desítka, která obdrží v roce 2021 po deseti eurech: Jaromír Drápala, Ostrava-Poruba; Petr Foltas, Bílovec; Ivona Kovářová, Valašské Meziříčí; Lenka Máchová, Praha; Tomáš Mareš, Praha; Maří Magdalena Motyčková, Vysoké Mýto; Petra Petriláková, Příbram; Petr Valíček, Třinec; Dušan Vojník, Prešov a Pavol Vychovalý ml., Košice.

Všem soutěžícím, kteří získali kvalifikační body nebo výhru deset eur, případně obojí, gratuluji a se všemi se těším na setkání ve 13. ročníku JLA, zadání 61. kola je vyvěšeno na stránkách www.jemelik.cz a www.cshak.cz.