Zpráva a výsledky GP Prahy a Přeboru Starého hnízda 19.1.2013

GRAND PRIX PRAHY A PŘEBOR STARÉHO HNÍZDA 2013

Tradičně první přebor roku se konal 19. ledna 2013 v sále Základní umělecké školy Music Art v Praze-Modřanech. Hlavním sponzorem přeboru bylo vydavatelství Novum, některé věcné ceny poskytli členové kroužků Příbramáci, Kladeňáci a Staré hnízdo. Na přebor dorazilo celkem 58 soutěžících a pořadatelů z 22 kroužků celé republiky. O zdárný průběh se postarali vedoucí soutěží Dušan Karkuš, Miroslava Marková, Stanislava Teichmanová, Jaromír Kvíčala a členové kroužku Staré hnízdo, jimž na ploše zdatně pomáhaly Věra Karkušová, Miroslava Vostrá a Ilona Reichlová.

Hlavní křížovky, které připravil Pavel Tučka, byly navzdory obdélníkovému obrysu značně obtížné, a tak byl využit beze zbytku maximální časový limit pro soutěže Grand Prix (75 minut). Loňské vítězství obhájil Petr Vejchoda, který odevzdával první a jako jediný zdolal obě křížovky bez chyby. Na medaile ještě dosáhli 2. Vladimír Klos a 3. Zdeněk Vodička. Ve vedlejší soutěži křížovky Josefa Hlavatého vyluštila bez chyby jen Dagmar Rusá.

V hádankářské části Grand Prix (autoři Jaroslav Kodym a Dušan Karkuš) zvítězil po napínavém boji trochu překvapivě Ondřej Strejček s pěti prvními místy a vynahradil si tak horší výsledek z křížovek. Obhájce loňského prvenství Petr Vejchoda bral stříbro, Pavlína Horáčková bronz (oba měli čtyři první místa). Ve vedlejší soutěži zdolalo bezchybně celý soubor patnácti hádanek Rudolfa Malého pět luštitelů, nejrychlejší z nich byl Jiří Zvolánek.

V soutěži Starého hnízda v řešení hádanek z listu si řešitelé mohli vybrat ze tří různě obtížných souborů. V I. třídě (autor Milan Práger) musel rozhodnout o pořadí na prvních čtyřech místech až rozhoz. Loňské vítězství nakonec obhájil Petr Vejchoda, druhý skončil Petr Štefek a třetí František Vokatý. Ve II. třídě zvítězila suverénně Věra Kučavová, která jako jediná zdolala všech 15 hádanek Jindřicha Kupky, Ve III. třídě (autor Jaromír Kvíčala) se totéž podařilo Janě Vodičkové.

Na přeboru bylo předloženo k luštění celkem 90 hádanek a ani jedna neodolala řešitelskému umu soutěžících.

Kompletní výsledky jsou vám k dispozici ZDE.