Zpráva a výsledky řešitelských turnajů v rámci XXIII. CZECH OPEN PARDUBICE

XXIII. CZECH OPEN PARDUBICE 12. – 29.7. 2012

Mezinárodní festival šachu a her CZECH OPEN v Pardubicích, pořádaný pardubickou agenturou AVE KONTAKT, je již řadu let největší akcí svého druhu ve světě, letošního XXIII.ročníku se zúčastnilo několik účastníků z několika desítek států světa. Nejvíce z nich bylo pochopitelně šachistů, ale v žebříčku účastníků ostatních her suverénně vedou řešitelé křížovek, osmisměrek a číselných rébusů sudoku a kakuro. Tyto disciplíny přilákaly letos více než 10% ze všech účastníků festivalu, ve středu 25.července bylo v pardubické CEZ Aréně vydáno celkem 522 řešitelských archů !!! V odevzdaných řešeních najdeme luštitele z 37 míst ČR, dále z Belgie, Indie, Iráku, Itálie, Izraele, Litvy, Lotyšska, Německa, Nizozemí, Ruska, Slovenska, Slovinska a Ukrajiny. Zhruba stovka zájemců si netroufla řešit na místě a soutěžní materiály si brali domů. Cizinců bylo letos výrazně méně, přece jen finanční náročnost akce je donutila zůstat doma. Na druhou stranu řada řešitelů (jako např. vítěz sudoku i kakura pan Pavel Šott z Plzně a další) přijela jen na naši soutěž a setkání po roce je pak vždy nesmírně potěšující. Tento ročník navštívilo výrazně víc Pardubáků i přespolních, kteří sami potvrzovali, že přišli luštit v reakci na několik upoutávek Jiřího Zvolánka v Českém rozhlase Praha a Pardubice. Jedna z moderátorek ČRo Pardubice p. Naďa Kubínková dokonce křížovku luštila v přímém živém přenosu se svým komentářem. 

Soutěžní materiály pro všechny kategorie v češtině, ruštině a angličtině připravil ředitel turnaje Jiří Zvolánek, který všechny soutěže zajistil také organizačně, a to pouze s pomocí jediné hostesky Janičky Zvolánkové. Zkušená a schopná pomocnice získala řadu luštitelů nejen svojí krásou, ale i pohotovými reakcemi na různé jazyky světa a někdy to byly velice zajímavé diskuse. Zejména souběžné vysvětlování lavinám zájemců, o co že to vlastně jde, měření, bleskové zapisování a odečítání časů, šifrování jmen cizinců byla její doména, přesto ještě stíhala rozmlouvat se zajímavými mladými cizinci. Následné vyhodnocování a trojí kontrola stovek řešení, zpracování výsledků do tabulek a zprávy bylo zase autorovo pole. V intencích křížovkářského Svazu jsme dokonce stihli ještě několik účastníků (vč. cizinců)  zaučovat v sudoku a kakuru. Všechny luštitelské soutěže se konaly v kontaktní blízkosti velmistrovských šachových turnajů, takže celá organizace turnaje musela probíhat hodně potichu vč. rozhovorů pro deníky vydavatelství Vltava-Labe-Press a Český rozhlas Pardubice. Přes značné duševní vypětí a fyzickou únavu byla ale vysoká potěšující účast a pochvalná slova účastníků pro autora a pomocnici tou největší odměnou.

Pro letošní rok byly vypsány celkem čtyři turnaje, pouze v češtině to byla kategorie „A“ (švédská křížovka) a v češtině, angličtině a ruštině kategorie „B“ (šachová osmisměrka), kategorie sudoku (pod názvem Sudoku open) a kategorie kakuro (Kakuro open). Autorovi se opět podařilo připravit materiály se šachovou tematikou - v tajence švédské křížovky byl aforismus Vlasty Buriana o šachu  a osmisměrka byla tradičně sestavena pouze ze jmen šachistů. V její tajence byla nejlepší současná česká šachistka, mistryně České republiky v kategorii ženy a vicemistryně světa a mistryně Evropy Kateřina Němcová. Předložené sudoku bylo klasik 9x9 a menší typ kakura. Z typických reakcí typu „máte to těžké“ / „bylo to lehké“ a vzhledem k výsledkům je vidět, že obtížnost materiálů byla naprosto přiměřená adekvátní váze a významu turnaje a každý si zaluštil, řada řešitelů nás také pochválila. A tak se u křížovkářských stolků vedle sebe svorně potili naši i cizí luštitelé a luštitelky, což se v takovém rozsahu nikde nevidí. Tak jako každoročně nás navštívil luštitelský klan Cachů (letos Jana, Ladislava, Jakub, Zdeněk st. a Zdeněk ml.), v této rodině luští snad každý, jen nejmladšího účastníka, který byl ještě v kočárku, soutěžní premiéra teprve čeká.  

V kategorii „A“ se řešila švédská křížovka a ze 130 účastníků zvítězil Pavel Kalhous za 4,10 min. (0 ztr.b.), 2. Jan Brousek (5,00 min., 0 ztr.b.),  3. Miloš Kajzrlík (5,05 min., 0 ztr.b.). Další pořadí: 4. J.Bureš (5,10), 5. L.Souček (6,10), 6. N.Richterová st. (6,30), 7. R.Matzner (7,15), V.Nešpůrek (7,25), 9. M.Zlatohlávková (7,35, 3 ztr.b.) a 10. J.Nigrin (8,00.), všichni bez ztrátových bodů (celkem bylo 21 „nulařů“. Nejlepší čas měl Tomáš Zavoral (3,35 min.), bohužel ale 3 ztrátové body.   

V kategorii „B“ byla předložena osmisměrná vyškrtávačka a ze 142 luštitelů zvítězil Slovinec Jan Gantar s časem 4,40 min.,  2. Tereza Košvancová (4,45, CZE), 3. Tomáš Zavoral (5,05, CZE). Další pořadí: 4. Zdeněk Cach ml. (5,30, CZE), 5. M.Vendolský (5,50, CZE), 6. P.Kalhous (6,10, CZE), 7. Z.Burda (6,20), 8. K.Bublíková (6,40, CZE), 9. I.Kopecká (6,55), 10. M.Kajzrlík (7,00, CZE). Poslední „nulová“ řešitelka byla 68. Polina Shwalová z Ruska a pro zajímavost – Lad. Cachová letos i vloni obsadila 34.místo se stejným časem 10,15 min.

V kategorii Sudoku open soutěžilo 155 řešitelů, zvítězil Čech Pavel Šott za 2,15 min., 2. Tomáš Zavoral (2,50, CZE), 3. Jaromír Skála (3,40, CZE). Další pořadí: 4. L.Gol M.Vendolský (3,45, oba CZE), 6. Z.Burda (3,50, CZE), 7. J.Brousek (4,10, CZE), 8. P.Weiss (4,30, CZE), 9. D.Vaněrková (4,35, CZE), 10. J.Hromádková, (4,40, CZE). Poslední bezchybné řešení odevzdal 70. Ludwig Stein z Německa za 24,50 min. Vyrovnanou výkonnost si udržela 10. Jana Hromádková, která stejné místo obsadila i vloni.  

Poslední disciplínou v rámci Czech open bylo Kakuro open se 94 účastníky, kde si zopakoval vítězství ze sudoku (se stejným časem) plzeňský šachista a rozhodčí Pavel Šott (2,15 min.), 2. Jan Gantar (2,50, SLO), 3.-4. Jan Brousek a Ljudmila Frantsuzová (3,30, CZE a RUS). Další pořadí: 5. P.Schulzová (3,35, GER), 6. T.Košvancová (4,0, CZE), 7. O.Blyuss (4,50, UKR), 8. P.Weiss (5,25, CZE), 9. H.Kotinová (6,55, CZE), 10. Z.Burda (7,10, CZE). Poslední „nulovým“  řešitelem  byl 23. Radomil.Matzner za 26,50 min.   

Velice úspěšný XXIII.ročník Festivalu šachu a her, kterého se  aktivně zúčastnila řada šachových velmistrů a mezinárodních mistrů již patří minulosti, ale XXIV. přípravy jsou již v plném proudu. Závěrem ještě obdiv a veliký dík pořádající agentuře AVE Kontakt a zkušenému  sehranému týmu šachových rozhodčích, ředitelům doprovodných her, mnoha externistům, hosteskám a hostesákům za perfektně organizačně zvládnutý mamutí turnaj. Zájemce o podrobné výsledky a fotky z mnoha her a soutěží (vč.luštitelských) odkazuji na webové stránky festivalu www.czechopen.net.                                                                                  

Jiří a Jana Zvolánkovi