Podskaláci v roce 2023

 

Pražský kroužek v roce 2023 dovršil 70 let od svého založení roku 1953, což připomnělo i Čestné uznání z Valné hromady ČSHAK. Úspěšnou historii střídala i hubenější léta, nyní se členové a členky kroužku snaží na úspěchy z minulosti navázat. Kroužek se schází stylově nedaleko Podskalské celnice, kde bydlí jeho doyenka, a kolem jejího velkého stolu se všichni členové kroužku ještě pořád vejdou, i když jich bývá až 9. Desátým aktivním členem je Bohuslav Plachý, který se osobně účastní Mistrovství České republiky kroužků a řeší s kroužkem korespondenčně, neboť pracuje mimo Prahu. Novým členem od roku 2022 je Miloš Tomasco, naopak v roce 2023 opustil podskalácké řady navždy Ivan Růžička, bývalý dlouholetý člen i předseda kroužku.

Schůzky se konají 1x měsíčně a řeší se na nich hlavně celoroční kroužkové soutěže. V křížovkách (předkládá V. Klos) bylo pořadí Dagmar Rusá, J. Hučín, P. Zahajský, P. Šimek, M. Vodáková, v kvízech (od P. Zahajského) Dagmar Rusá, V. Klos, M. Tomasco, P. Šimek, J. Hučín a v hádankách (z archivu P. Šimka) do třetice Dagmar Rusá, J. Hučín, P. Zahajský, A. Skřivanová, V. Olšanská a další. Náplní schůzek jsou i korespondenční soutěže (MAS, HLK, MLSK), debaty o přeborech a občas některý z členů předloží své nové práce ostatním k posouzení.

Díky iniciativě Jana Hučína vyjíždějí řešitelé z kroužku častěji i na přebory po republice, na nichž dosahují velmi dobrých výsledků, a to včetně celostátního klání v Kolíně, kde dělají čest slavnému jménu Podskaláků (tentokrát 3. v hádankách, 5. v křížovkách). Z korespondenčních soutěží se Podskaláci zúčastňují autorsko-řešitelské soutěže HLK (2. místo), MLSK (10.–12. místo z 22) a s velkým elánem se někteří členové vždy po vyjití nového kola vrhnou na soutěž MLS, kde aktivně spolupracují elektronicky (8.–9. místo z 26 kroužků). Individuálně se účastní Podskaláci řešení Bystřiny (nejúspěšnější byl P. Zahajský), Louskárny, Lázeňských oříšků, Logiky (velmi úspěšně si vedl B. Plachý), Scrabble (na čele se pohybovala D. Rusá) a dalších soutěží z KaH. Podskaláci se snaží i autorsky, účastní se soutěže MAS (3. místo v 1. třídě), někteří obesílají autorské soutěže vypsané v KaH, V. Klos je autorem křížovek na MČRK, P. Šimek a J. Hučín připravili hádanky na krajské přebory.

PeŠ