Výsledky Jemelíkovy luštitelské akademie (JLA) 2021

VÝSLEDKY JLA 2021

V každém z pěti kol 13. ročníku JLA docházelo přes 160 řešení v různých kategoriích. Kola byla věnována valašským podomácku vyráběným celodřevěným výrobkům, postupně metle, hrábím, vidlím, motyce a lopatě.

soutěž o výhry v eurech

V 61. kole dosáhla Jana Járová jako historicky první hádankářka v kategorii H deseti zápočtů v řadě za sebou a získala 50 eur, naopak v 65. kole Lenka Máchová statečně riskovala v kategorii L a o výplatu 10 eur nepožádala a nevyšlo to. Po 65. kole má Bohdan Kousal v kategorii H šest zápočtů v řadě za sebou a v dalším kole může žádat o výplatu eur.

Křížovky

O pořadí rozhodlo 64. kolo, ve kterém byli nastraženi Valaši jako nesprávné řešení tajenky, správně byly Valachy, a podobně namísto tuleje coby oko se muselo řešit ucho. Do čela průběžného pořadí se dostal Jiří Kopřiva a svou pozici v dalším kole uhájil. Jirka je vzorem pro všechny, kteří řešení náročnějších křížovek vzdávají, před lety začínal s trojcifernými příděly ztrátových bodů, vytrval, doplnil prameny, sbíral zkušenosti a nyní zvítězil s nulou! Stříbrný skončil Petr Valíček a o bronz se podělili Pavol Gašparín, Jaroslav Jaroš a Marian Mikuš. Křížovky řešilo 53 soutěžících, 16 z nich získalo kvalifikační body.

Pořadí v roce 2021: 1. Jiří Kopřiva 0 ztrátových bodů. – 2. Petr Valíček 4. – 3.–5. Pavol Gašparín, Jaroslav Jaroš a Mirikina (Marian Mikuš) 17. – 6.–7. Petr Štefek a Dušan Vojník 22. – 8.–9. Petr Nack a Jan Vašinka 25. – 10.–11. Jiří Vlášek a Pavol Vychovalý ml. 28. – 12. Pavel Podzemský 30. – 13. Jana Járová 34. – 14. Jaromír Drápala 35. – 15.–16. Radovan Juráň a David Bonaventura 36 a další.

Hádanky

Na počátku průběžně vedoucí patnáctičlenná skupina se každým kolem zužovala, až v čele zůstali Hanák s Valachem. Největší zeštíhlení čelní skupiny způsobila záměnka s princeznou Dišperandou a v ní obsažené „chmurnosti strádání“ coby „temna běd“, a také pronikačka s paní, co kopala tanec. Kdo by také pod kalhotami čekal český lidový tanec pomalého tempa? Zlaté medaile získali Bohdan Kousal a Petr Štefek, bronzové Antonín Říha a Bohuslav Plachý. Hádanky řešilo 54 soutěžících, 23 z nich získalo kvalifikační body.

Pořadí v roce 2021: 1.–2. Bohdan Kousal a Petr Štefek (KH) 51. – 3.–4. Antonín Říha a Šťastný (Bohuslav Plachý) 50. – 5. Miroslav Turek 49. – 6. Jana Járová 48. – 7.–12. Ivo Husar, Milan Kožušník, František Luskač, Petr Mikšík, Anna Moskalová a Jan Pavelka 48. – 13. Jiří Nepimach 45. – 14. Ákev (Petr Urbánek) 44. – 15. Marně (Věra Kučavová) 44. – 41: Foltas. – 39: Zahajský. – 38: M. Kokeš, Motyčková, Widla (bez 65. kola). – 31: Vychovalý ml. – 30: J. Sýkora (bez 64. a 65. kola). – 29: Karpíšek (KH, bez 63. a 64. kola) a další.

Logické úlohy

Celému ročníku tentokrát nevévodily pouze ženy, přece jen několik mužů hozenou rukavici zvedlo, ale pořád jsou ženy na bedně v přesile. Ještě kolo před koncem bylo v čele průběžného pořadí sedmero statečných, až přišel karban a hleděl autor, testeři, soutěžící… Nejlepšího řešení dosáhl s 90 tahy Bohumil Brož, který díky tomu poskočil v průběžném pořadí o 7 míst dopředu. Řešení s 92 tahy nalezla dvojice Petra Petriláková a Pavel Rotek, oba noví účastníci JLA, Petra soutěží dva roky, Pavel rok – a zaslouženě se podělili o vítězství v celém ročníku. Řešení s 93 tahy nalezly Lenka Máchová a Martina Matějková a obě vítězky minulých dvou ročníků svorně obsadily třetí příčku. Logické úlohy řešilo 65 soutěžících, 28 z nich získalo kvalifikační body.

Pořadí v roce 2021: 1.–2. Petra Petriláková a Pavel Rotek 1075. – 3.–4. Lenka Máchová a Martina Matějková 1071. – 5. Bohumil Brož 1065. – 6. Stanislav Šebesta 1047. – 7. Šťastný (Bohuslav Plachý) 1040. – 8.–11. Jaromír Drápala, Ivo Husar, Dan Marek a Pavla Sedláčková 1027. – 12. Jiří Konečný 1019. – 13. Stano Krajči 981. – 14. Petr Kučírek 945. – 15. Otmar Carbol 930. – 916: J. Kokeš, M. Kokeš, Motyčková. – 886: Josef Konečný. – 840: Járová. – 745: Žabka (Jana Vodičková). – 705: Buchta, Chylová. – 650: Spáčil. – 618: Dedková. – 610: Cily. – 591: Černá (bez 61. a 62. kola). – 581: J. Sýkora (bez 64. kola) a další.

losování o desetkrát deset eur

Ze všech soutěžících, kteří obeslali pět kol 13. ročníku akademie v řešení křížovek, hádanek nebo logických úloh a jsou členové svazu, byla vylosována desítka, která obdrží v roce 2022 po deseti eurech: Kristína Černá, Rokycany; Iveta Dedková, Seloutky; Alexej Folta, Ostrava; Jaroslav Jaroš, Liberec; Radovan Juráň, Bratřejov; Jiří Nepimach, Olomouc; Jan Pavelka, Vřesina; Aleš Slabý, Pardubice; Petr Urbánek, Prostějov a Jana Vodičková, Most.

Všem soutěžícím, kteří získali kvalifikační body nebo výhru deset eur, případně obojí, gratuluji a se všemi se těším na setkání ve 14. ročníku JLA, zadání 66. kola je vyvěšeno na stránkách www.jemelik.cz a www. cshak.cz.