Zpráva o Mariánskolázeňských hádankářských slavnostech 2023

 

34. ročník Mariánskolázeňských hádankářských slavností
aneb letos jsme nezmokli

 

O víkendu 3. - 4.  6. 2023 pořádali Lázeňáci další ročník Mariánskolázeňských hádankářských slavností. Nejprve si mohli odvážlivci vyzkoušet "Sudoku pro příchozí". I když těch odvážlivců z okolí bylo letos více než v předešlých letech, přední příčky obsadili zkušení borci z celé republiky. S 8 úlohami Roberta Babilona si z 27 řešitelů nejlépe poradila Jana Vodičková před Petrem Vejchodou, oba získali plný počet 367 bodů, dále se umístil Jiří Konečný, Iveta Dedková, František Vokatý a Zdeněk  Vodička.  Z příchozích si nejlépe vedla Helena Tenglerová na 7. místě, do desítky se ještě vešly Martina Matějková, Marie Tvrzníková a Tereza Matějková. Tereza ještě loni soutěžila v soutěži LOM, na startu se sešla celá pětice současných LOMařů, 11 soutěžících se účastní soutěže O krále křížovek. V soutěži pro příchozí se hodnotí každé správně vyplněné políčko, takže nikdo neodchází bez bodů. Soutěžilo se o pohár s logem firmy Resorba s.r.o., který vítězce předal její šéf Vladimír Jandl. Zlaté medaile vybojovali v kategorii do 6 let Klaudie Quardová, v kategorii do 10 let Adam Quarda a Tomáš Matějka, všichni zdárně vyřešili svá speciální sudoku.

 

Petr Vejchoda poté odstartoval GP v logických úlohách, jejichž byl autorem spolu s Robertem Babilonem. Sobota byla úspěšným dnem pro  Janu Vodičkovou, která se 150 body v logice s přehledem zvítězila. S odstupem se za ní umístili Ivo Husar,  Zdeněk Vodička, Iveta Dedková, Jiří Kopřiva, Martina Matějková, Petr Haman, František Vokatý, Jiří Konečný, Karel Buchta a další. Mezi 24 řešiteli byli i mladí, sourozenci Dedkovi a Tereza Matějková.

 

Následoval 34. ročník soutěže o "LÁZEŇSKÝ POHÁREK - Memoriál Mirka Kučavy". Autorem křížovek byl letos poprvé nový autor Stanislav Bulín. V hlavní soutěži zvítězilo bez ztráty kytičky pět borců, čas rozhodl, že se umístili v pořadí Petr Vejchoda, Dagmar Rusá, Jaroslav Karpíšek, Petr Haman a Ivo Husar, čas rozhodoval i v dalším pořadí, Iveta Dedková, Jiří Kopřiva, Petr Štefek, Jiří Zvolánek a Bohdan Kousal měli 1 ztrátový bod. Celkem odevzdalo 15 řešitelů.

 

Jaromír Kvíčala opět nezklamal a stejně jako v letech předchozích připravil zajímavé hlavní hádanky s alkoholickými nápoji, pro letošek to byly zubrovka, gruziňák, baileys, demänovka a bourbon. Po každé 5. hádance si jednu lahvičku odnesl ten, kdo vyřešil jako třetí nejvíc hádanek anebo tu pátou. S 35 body zvítězil Petr Vejchoda před Ivetou Dedkovou, Bohdanem Kousalem, Dagmar Rusou, Janou Vodičkovou, Ivo Husarem, Vladimírem Jemelíkem, Františkem Vokatým, Dědou Karpíškem,  Petrem Hamanem a dalšími pěti bodnuvšími si.

 

Autorkou všech vedlejších  hádanek i křížovek (Pohárek i GP) byla Věra Kučavová, křížovky byly zaměřeny na mariánskolázeňské prameny. S nimi si nejlépe poradila Stanislava Teichmanová, která jako bonus dostala knížku „Tajemství mého pohárku“, podepsanou spoluautorkou Ludmilou Míkovou. Na nulu řešili i Dana Vagaiová a Karel Bezděk, jednu chybu udělali Stanislav Skapa, Miroslava Schmidová a Jan Nosek, dále  následovali  Karola Bradová a  Jiří Adamčík. Vítězkou hádanek zaměřených na stupnici tvrdosti se stala Miroslava Schmidová s 14 vyřešenými hádankami před Danou Vagaiovou a Karlem Bezděkem s 11 hádankami, Jiřím Zvolánkem a dalšími  soutěžícími.  

 

Vložené soutěže se zúčastnili všichni společně, 10 nejrychlejších bylo odměněno tekutými a sladkými cenami, ale drobnosti získali všichni, kteří vyluštili tajenku ČTYŘIATŘICET.  Tentokrát vyšla v testu „Co v Mariánkách nenajdete“.       

Celkovým vítězem Memoriálu Mirka Kučavy se stal opět, již po osmnácté, Petr Vejchoda a získal ten pravý "Lázeňský pohárek".

Příjemný večer pokračoval posezením v klubovně nohejbalistů na ploché dráze. Atmosféra byla tradičně výborná, posedělo se do půlnoci, někteří stihli i fontánu.

 

Dopolední přebory o poháry MěÚ Mariánské Lázně byly součástí celoroční soutěže GP. Autorem křížovek pro hlavní soutěž byl Stanislav Bulín, hádanky pro hlavní soutěž dodal ČSHAK, autory byli Petr Šimek (který zastoupil nemocného Jindru Kupku) a František Vokatý, který také většinu soutěží řídil. V hlavních křížovkách autor oproti sobotě přitvrdil, přesto je nejrychleji a bez chyby vyřešil Petr Vejchoda. Iveta Dedková, Jiří Kopřiva a Dagmar Rusá nasbírali 5 ztrátových bodů, pátý Ivo Husar jich měl již 9  a Zdeněk Vodička 10. V hlavních hádankách na tři řešitele se nejlépe dařilo opět Petru Vejchodovi, zvítězil s 11 hádankami před čtyřbodovou Dagmar Rusou, tříbodovým Jaromírem Kvíčalou, dvoubodovými Ivetou Dedkovou, Ivo Husarem a Janou Vodičkovou. V GP bodovali ještě Vladimír Jemelík, Věra Kučavová,  Zdeněk Vodička a Petr Štefek.

 

Ve vedlejších soutěžích zvítězila v křížovkách Dana Vagaiová (a získala také „Tajemství mého pohárku“) před Stanislavou Teichmanovou, Stanislavem Skapou, Janem Noskem a Miroslavou Schmidovou. V hádankách (s vyjmenovanými slovy) si nejlépe vedl Jiří Zvolánek s 13 hádankami, druhá byla Miroslava Schmidová s 12 a s lepším časem než Dana Vagaiová,  následovali Jiří Adamčík, Stanislav Skapa, Jan Nosek a Karola Bradová.

 

Pro všechny zúčastněné byly přichystány ceny, odměněni byli i autoři a konzultanti za autorské zajištění letošních slavností. Poděkovat bychom chtěli i dámám, které se staraly o občerstvení a hladký průběh slavností, paní Karle Matouškové, Věře Kysilkové a Anně Burdové, Jarmile Mlsové za řízení vedlejších soutěží i roznašečům Danielu Matouškovi a Davidu Urbanovi. Celkem se Slavností zúčastnilo přes 50 lidí.

 

Doufám, že kromě věcných cen si všichni odváželi i pěkné zážitky, a že za rok, bude-li se přebor konat, přijedou ve velkém počtu zase. Počasí nám tentokrát přálo, po delší době nepršelo. Podrobné výsledky všech soutěží najdete na stránkách Svazu.

 

34. mariánskolázeňské slavnosti byly uspořádány za finanční podpory Města Mariánské Lázně. Členové kroužku Lázeňáci děkují i všem dalším příznivcům, kterými jsou: RESORBA s.r.o. Domažlice – Vladimír Jandl, Milan Čori a oddíl nohejbalu TJ Lokomotiva, Keramika Mertl, Nová Karna - Jan Budka,  ČSHAK, ZŠ Úšovice a členové kroužku Lázeňáci.

 

Kompletní výsledky jsou ZDE.

 

Věra Kučavová