31. ročník Mariánskolázeňských hádankářských slavností aneb jak se luští na dálku

 

O víkendu 6.–7. 6. 2020 měli Lázeňáci pořádat další ročník Mariánskolázeňských hádankářských slavností. Ovšem protikoronavirová opatření a celková situace nepřály ani našemu, ani některým předchozím přeborům.

 

Abych přebor tak úplně nevzdala (od roku 1990 jsme nevynechali ani jednou), napadlo mě, že by se přebor mohl uskutečnit on-line. A protože mne podpořili i autoři, proběhly alespoň některé soutěže.

 

Nejprve si mohli odvážlivci vyzkoušet „Sudoku pro příchozí“. Celkem 8 úloh Roberta Babilona bylo připraveno již na 30. května 2020. Soutěže se zúčastnilo 23 řešitelů, první čtyři řešili bez ztráty bodu, takže o pořadí rozhodoval čas. Nejrychlejší byl Martin Kubík před Jiřím Konečným, Petrem Hamanem a Ivetou Dedkovou, Zdeněk Vodička se tradičně upsal a s jedním ztrátovým bodem skončil pátý. Další soutěžící už většinou nestihli alespoň jedno sudoku. Do první desítky se ještě vešli Karel Buchta, Matěj Quarda, Jiří Spáčil, Kateřina Quardová a Marie Svítilová. Na 11. místě se umístil nejvzdálenější účastník této mezinárodní soutěže, Stanislav Krajči z Košic, nejmladší účastnicí byla Zdena Dedková. V této soutěži o pořadí rozhoduje počet správně vyplněných políček, takže každý účastník nějaké body získal. Mezi soutěžícími se objevilo několik nových jmen a mnozí si libovali, že si mohli vyzkoušet přeborové luštění, protože normálně by se do Mariánek nedostali. Další soutěžící psali, že si sudoku zkoušeli v jinou dobu, ale většinou se do 100 minut nevešli.

 

31. ročník soutěže o „LÁZEŇSKÝ POHÁREK – Memoriál Mirka Kučavy“ proběhl v plánovaném termínu, tedy 6. 6. 2020. Ve 14.00 odstartovaly křížovky. Pro vedlejší soutěž to byly křížovky z pera Jaroslava Flaišhanze; nápadité, avšak poměrně těžké křížovky pro hlavní soutěž vytvořil Jaromír Kvíčala. A jak poznamenal, obrysovou tajenku kombinovanou se řetězovým křižováním mohou luštitelé vidět (řečeno slovy dr. Chocholouška) maximálně jednou za deset let. S oběma křížovkami si ve stanoveném čase 100 minut nejlépe poradila Dagmar Rusá, která řešila bez ztrátových bodů, Miroslav Šumpík se spletl jednou a Petr Štefek dvakrát. 4. místo obsadil Ján Turek z Popradu, díky kterému i tento přebor můžeme nazývat mezinárodním. Pátý skončil Zdeněk Vodička před nejrychlejším Jiřím Kopřivou, Ivetou Dedkovou, Petrem Hamanem, Janou Vodičkovou, Bohdanem Kousalem a Jiřím Konečným.

 

Ve vedlejší křížovkářské soutěži byl vítěz znám nejdříve. Nejrychleji a bez chyb vyřešil obě křížovky Stanislav Skapa, který si k nim odskočil od sekání trávníku. Správně řešili ještě Miroslav Radouš, Jiří Spáčil a Andrea Skřivanová, další soutěžící měli 2 ztrátové body – Jan Nosek, Jitka Lustyková a Pavel Macků. Tato soutěž byla nejpočetněji obsazena, dorazilo 16 řešení.

 

V 16:15 pokračovalo soutěžení hádankářskou částí. Jaromír Kvíčala nezklamal a stejně jako v letech předchozích připravil zajímavé hádanky. Soubor nazval První Korespondenční Lázeňský Pohárek. A všechna jádra byla tvořena čtyřmi slovy začínajícími na PKLP. Kdo na to přišel, měl při řešení 25 hádanek výhodu (mne to nenapadlo). S 18 řešenými hádankami jen těsně zvítězil Bohdan Kousal před Vladimírem Jemelíkem, 17 hádanek vyřešili Petr Štefek a Dagmar Rusá, Zdeněk Vodička se 14 body si potřetí zopakoval 5. místo. Za ním následovali Petr Haman, Dušan Karkuš, Jana Vodičková, Miroslav Radouš, Karel Henc, Iveta Dedková, Rostislav Jalůvka a Ján Turek. Většina luštitelů vlastně vyřešila o něco více hádanek, než ukazují výsledky, ale skoro každý ztratil nějaké body za drobné chyby (překlepy, chybné koncovky, vynechané náznaky apod.)

 

Autorem také velmi pěkných vedlejších hádanek byl Bohdan Kousal, vítězem se stal Jiří Adamčík s 15 hádankami před Stanislavem Drdelem, Jiřím Kopřivou, Ivonou Kovářovou, Janem Noskem, Jitkou Lustykovou, Jaroslavem Kynclem, Pavlem Průšou, Karolou Bradovou a Rostislavem Mračkem.

 

Celkovým vítězem soutěže o „Lázeňský pohárek“ se posedmnácté nestal Petr Vejchoda; se součtem umístění 5 zvítězila Dagmar Rusá před Petrem Štefkem a Zdeňkem Vodičkou (konečně lepší než 5. místo). Blahopřeji.

 

Podrobné výsledky všech soutěží najdete ZDE.

 

Když se nad tímto přeborem zamyslím, tak jsem na rozpacích. Čekala jsem asi víc řešitelů, někdo možná nemá možnost takto komunikovat, někomu přijela návštěva, někomu se jen nechtělo posílat neúplné řešení, nevím. Ale říkala jsem si, že kdo nic nedělá, sice nic nezkazí, ale ani nic nevytvoří. Takže jsem to zkusila, a nakonec jsem vlastně s celým letošním Lázeňským pohárkem docela spokojená.

 

31. mariánskolázeňské slavnosti byly uspořádány za finanční podpory Města Mariánské Lázně (ceny budou postupně předávány na některých dalších přeborech, výjimečně poštou). A děkuji autorům, kteří do této dosud neprobádané formy soutěžení šli.

 

Věra Kučavová