Zpráva o Beskydském přeboru (22. září 2018)

 

Poslední letošní letní den (astronomické léto skončilo 23. 9. 2018 v 3:53:41 hod) byl dnem, kdy se v Českém Těšíně konal Beskydský přebor. Účast byla oproti loňskému roku viditelně nižší, avšak pouze o jednoho účastníka méně, než v roce 2016. Zřejmě velmi příjemné počasí, které panovalo během semináře, některé tradiční účastníky přeboru tak vyčerpalo, že do Českého Těšína již cestu nenašli. Další dva účastníci také málem nedorazili, neboť pro cestování použili místo auta vlak, kterým se vydali špatným směrem. Pozdní příchod, který zapříčinila tato cestovní anabáze, způsobil jejich propad ve výsledkové listině v křížovkářské části. U hádanek si to vynahradili a oba skončili do pátého místa. Také letos se luštilo v prostředí Kulturního a Společenského střediska „Střelnice“, ale díky sympoziu jsme se museli přesunout do Jazzklubu. I zde však na soutěžící čekaly příjemné prostory s barem, kde bylo možno zakoupit tradiční chléb s tlačenkou, pivo a další dobroty.    

 

V křížovkářské části se řešily dvě křížovky Petra Mikšíka. Ten si v letošním roce napravil svou loňskou trochu pošramocenou reputaci díky těžkým křížovkám a tentokrát předložil soutěžícím dvě velmi hezké a řešitelné křížovky, jejichž tématem byl francouzský konzervativec, diplomat a spisovatel François-Auguste-René de Chateaubriand, od jehož narození letos uplynulo 250 let.  Důkazem toho bylo pět řešitelů, kteří odevzdali svá řešení bez ztrátových bodů, takže o pořadí rozhodoval čas odevzdání. Tím nejrychlejším s časem odevzdání 33,40 minut byl Petr Štefek (Valaši). Za ním se umístil Libor Knotek z Rychtářů (42,21), takže si oba vyměnili loňské pořadí. Třetí pak skončil Milan Tomsa z Hutníčku (46,15), hned za ním odevzdala o pár vteřin později Ivona Kovářová z Valachů (46,18) a pátým bezchybným řešitelem byl Milan Fišbach z Třebíčáků (48,50). 6. Jaromír Kvíčala (SH) a 7. Rostislav Jalůvka (Přemyslovci) se upsali dvakrát. Další řešitelé včetně dvou již zmíněných cestovatelů měli ztrátových bodů více.

 

Autorem hádanek byl Jaroslav Valkus, který luštitelům předložil k řešení 25 hádanek rozdělených do tří bloků (10 + 10 + 5), které tentokrát nespojoval žádný společný námět. Jako nejtěžší se nakonec ukázal první blok, ve kterém bylo vyřešeno 46,9 % tajů, ve druhém bloku to bylo 54,6 % a nejlehčím byl třetí blok, ve kterém soutěžící vyřešili 76,9 % hádanek. Sedm hádanek bylo úplně nebo částečně předem vyčísleno a tři hádanky byly dodatečné vyčíslené během soutěže. Autora potěšilo, že byly řešené všechny hádanky. Oproti loňskému roku měl vítěz o tři vyřešené hádanky více a loňskému vítězi by jeho počet letos stačil až na třetí místo.

Jak již bylo zmíněno, letošní vítěz musel na vítězství vyřešit o tři taje více, než tomu bylo loni. Tímto luštitelem, který měl na svém kontě 21 správně vyluštěných tajů, byl Jaromír Kvíčala (SH). Na paty mu však šlapal 2. Petr Štefek (Valaši), který jich zdolal o jednu méně. 3. Jan Hes (Ostraváci) a 4. Libor Knotek (Rychtáři) se na první dva v pořadí koukali poněkud s odstupem, neboť měli na svém kontě 17 hádanek. Za nimi to však bylo našlapané. 5. Ivo Husar (Ostraváci) a 6. Rostislav Jalůvka (Přemyslovci) vyřešili 16 hádanek, 7. František Vokatý (Kladeňáci) 15, 8. Ivona Kovářová (Valaši) 14, 9. Milan Kožušník (Ostraváci) a 10. Milan Fišbach (Třebíčáci) 13. Další řešitelé zvládli již méně jak 10 hádanek.  

Nejúspěšnějším letošním řešitelem Beskydského přeboru se stal se součtem pořadí 3 (1 + 2) Petr Štefek, který tak obhájil loňské vítězství a do Vsetína si odvezl tradiční mok z Nošovic (Život je hořký, bohudík).

Kompletní výsledky naleznete ZDE

 

Velké poděkování patří Kulturnímu a Společenskému středisku „Střelnice“ v Českém Těšíně, které poskytlo prostory a finančně zajistilo ceny pro obě soutěže.

Zvláště je pak nutno poděkovat Marcele Faltové za její obětavost, která jako zástupkyně zřizovatele kroužku Hutníček zajistila pro konání přeboru vše potřebné k plné spokojenosti všech účastníků a Denise Recmanové, která ji v den konání přeboru zastupovala.

Jaroslav Valkus