Křížovkářská kvalifikační soutěž 2016

TVARŮŽKY NEJEN NA SMAŽENÍ

2. KOLO

Tvaroh musel být částečně zbaven syrovátky. K tomu účelu se používal tužák neboli ... (1). Výsledek se prohnětl se solí a někdy i s kmínem. Směs se ukládala do dřevěných sudů. Protože se na Hané tvarůžky pleskaly, tak každá žena, jež je v dlaních tvarovala, měla přezdívku ... (2). Později se používaly klapačky, což byly dřevěné ruční ... (3). Vytvarované sýry se rovnaly na desky zvané ... (4) a ty se ukládaly na dary či lešení (regály). Oschlé se omývaly v osolené syrovátce nebo slané vodě. Pak se vzaly ... (5) s děravým dnem a sýry se do nich daly odkapat. Pak se štosovaly do kastlí či kysní k dalšímu zrání. Od roku 1900 se vyrábějí ... (6). Od dvacátých let minulého století se k balení používá ... (7), který nahradil dříve používaný pergamen. Kdysi se připravovaly i ... (8) – ty však dlouho zrály. Tak a teorii máme za sebou a od příštího kola budeme v kuchyni. Vy si zatím nachystejte řádně uleželé tvarůžky, což ve spíži při asi 18 °C trvá něco kolem dvou týdnů a v lednici o něco déle – záleží, v jakém stupni zralosti si je koupíte. Jejich zralost poznáte podle toho, že uvnitř nebudou zbytky tvarohu.

 

ŠIKMÝ SOUMĚRNĚ FIGURÁLNÍ KŘÍŽOVKOVÝ CELEK:

5 střídavých polomozaikových dokreslovek

Použitá políčka:

Políčka posledního typu se vyskytují 5x na levé straně a 5x na pravé straně křížovkového celku. Skryty jsou: 1. tajenka (9), 2. tajenka (9), 3. tajenka (5) a 5. tajenka (5).

ZLEVA VPRAVO DOLŮ: 1. Tělesná schránka člověka po smrti. – 2. Nebohý. – 3. Malá kola; přívlastek divokých sviní, které porodily mláďata. – 4. Jednoklonný nerost; mírný běh člověka; doba pohlavní aktivity. – 5. Netřesky; druh vysokých dámských bot; vztahující se ke sklepu. – 6. Smotávat; útvar vzniklý svinutím něčeho do tvaru válce; druh karabiny; omyl; typy půd. – 7. Smyslnost; odpočívadla na schodištích; nadto; mezopotamská bohyně stád. – 8. Značka přípravku proti škůdcům; zemědělský pozemek; američtí ptáci podobní koroptvím; staroegyptská jednotka objemu; japonský politik; týkající se vyřazeného vadného zboží. – 9. Kanadské město; druh prvoka; kubánský boxer; žena holiče; otáčivý pohyb ze sedu nebo podporu visem do stoje na zem; neúplnost. – 10. Účastník slovesného děje jako jednotka významové roviny věty; klenutá místnost; polévková mísa; muž v letech; kvasničné krmivo; obměna; perena. – 11. Tráva; ?4?; lůžka; sad; špinit; pastva; citoslovce slabounkých vysokých zvuků. – 12. Tělní tekutina; člověk pracující v kamenolomu; dveřní závěs; hudlařit; větší úzké sekery; anglicky „správce“; svízelné postavení. – 13. Uranový nerost; ohýbat sloveso; vonná bylina; zápraží; slovinské sídlo; dopisnice; poklep. – 14. Rozvařené jídlo (na Valašsku); diopsid; znečistit cákáním; oddělení poštovních úřadů, kde se podávají zásilky; ?6?; díl; česaná vlna. – 15. Odrůda hrušky; americký jazykovědec; starý člověk; svatební květina; mlhy; očapí; spravovati starou obuv. – 16. Konaný za spasení duše; zástěna; lupič; studna v Mali; postava z Meyerbeerovy opery Afričanka; český politik a novinář. – 17. Indické sídlo; postranice; bílé pečivo; odmítnutí rozdaných karet; starý druh kočáru; pozemšťan. – 18. Upotřebený; vzduchový vak v nitru vzducholodi; rámová pila; kouti; nevelká obruba. – 19. Taroková hláška; plachetní plavidlo; blůzka; krychle. – 20. Velmi rychle jet; španělská řeka; indické náboženské texty; středověcí znalci světského práva. – 21. Zařízení na drcení kamene; sorta zimních jablek. – 22. Hnůj; záporná elektroda; český přírodovědec. – 23. Velká hnědá myš. – 24. Český herec.

ZPRAVA VLEVO DOLŮ: 11. Zemědělský tahač. – 12. Sídlo panovníka (na Jávě). – 13. Vznešeně (v hudbě); nízkozdvižný vozík. – 14. Konipas; závit šroubu; činiti. – 15. Uhelná šachta; šprýmařka; výstroj z řemení. – 16. Červánky; asistent; levhart; egyptský bůh slunce; servis. – 17. Kroutit; hinduistická bohyně touhy; vida; zvon. – 18. Nařídit; spaním zameškat; domácky Hortenzie; stará turecká jednotka objemu; egyptská bohyně matka; opakující se stejný rozměr, který určuje vzdálenost něčeho. – 19. Beztvárný kus hlíny; domácky Františka; francouzský lékař a bakteriolog; aborty; peněženka na kovové i papírové peníze; zřetelnost. – 20. Způsob roubování ovocných dřevin; klesávat; evangelický duchovní; žolíky; jsoucí toho způsobu; ruské sídlo; ťukat. – 21. Vikinské plavidlo; lupen; starší ruská délková míra; thajské sídlo; obrys; ?8?; lekníny. – 22. Porostlý kratičkými tuhými chloupky; karetní hra; druh ryby; francouzské platidlo; kanadský zpěvák; žalost; sloužící k setí. – 23. Kratší prozaický útvar; lovecké fanfáry; francouzsky „s“; praotec Thébanů; úloha; zaplacení dluhu; vnitřní. – 24. Tkaním vpravit; šesterečný nerost; ?7?; tanečnice v baletu; domácky Marita; hrát na trsací strunový nástroj; mezinárodní název souhvězdí Rajka. – 25. Zámotky housenek; kosmetický přípravek s ozdravným účinkem; holandský portrétista; Chadžijevova opereta; majitel ranče; druh papouška; řáseň. – 26. Pryčna; alkan s pěti atomy uhlíku; domácky Aneta; kloubová spojení různoběžných hřídelů; jemná smažená pečiva; druh moderního kování na horskou obuv. – 27. Cetka; okrouhlé doliny; pamirská ovce; německá zkratka Aachenské společnosti pro inovaci a transfer technologie; špatný vkus; podnik v Pečkách. – 28. Část těla Tamarky; ruský prozaik; odrůda brambor; rozhodčí; indická jazyková skupina. – 29. Tanec španělských cikánů; zelená odrůda hrušky nebo švestky; alkoholický cukr o pěti atomech uhlíku; nizozemské sídlo. – 30. Valiti se; slečna; Evropanky; buddhistická bohyně. – 31. Lýko; zlobiti se. – 32. Plemeno slepic; maďarský arabista; ruská autonomní oblast. – 33. Francouzská jednotka délky. – 34. Věštectví.

Pomůcka: eliasit, plpa, poptela.

 

ZPRÁVA O 2. KOLE

Abych se přiznal, měl jsem trochu strach z toho, kolik z vás bude reklamovat řešení. Naštěstí byla jen 4 zatoulaná řešení a 4 další soutěžící se připojili. Jen tak dál! I v druhém kole KKS se potvrdilo, že spousta z vás provádí nedůslednou kontrolu a zbytečně se tak připravuje o bezchybná řešení. Tentokrát za to může výraz 3/2, který může být pouze OSELENÉ – nelze ve vztahu k legendě uznat OSELE (to je ona činnost), ani OSELE (nedodržení plurálu). Tady chybovala většina z vás. Co vám dále zamotalo hlavu, byl poslední výraz ve 22 zleva PETRBOK (psáno dohromady – viz např. MČSE, ČSBS), a protože jste někteří použili OSELE, tak křižující výraz jste klidně vepsali jako INTERNÍ místo správného NITERNÉ. Ve dvou případech jsem byl nucen udělit 1 trestný bod za použití jiných políček i přesto, že všechna políčka byla uvedena spolu s počtem použití (Nováková, Bezděk). Ostatní chyby pramení z nepozornosti anebo z absence některého pramene, a tím pádem použití chybného písmene. Přátelé, kontrolujte oba směry a dávejte si pozor v legendě na koncovky. Co jsem ale uznával, bylo poněkud problematické křížení 6/5 KATENA x 26/6 TRIKUNA. Do dalších kol vám přeji hodně zdaru a hlavně dobrou chuť. V celkové tabulce jsou uvedeni řešitelé, kteří obeslali obě kola. Dotazy milerád zodpovím – ať už mailem nebo poštou (v tom případě ale k dotazu přibalte ofrankovanou obálku na odpověď).

 

VÝSLEDKY 2. KOLA

0 ztr. b.: ALAM, Bada, Dedera, Drdel, Dymáček, Elefant, Gonda, Hájiček, Haralík, Hroz, Ivánek, Járová, Judas, Juráň, Kopřiva, Kučera, Marsová, Novák, Prošek, Průšová, Přecechtěl, Růčka, Rybář, Ryška, Sklenka, Starý, Svoboda, Šebesta, Šplíchal, Švub, Vacek, Valeš, Vítková, Wasserburger. – 1: Bezděk, Bonaventura, Brož, ČENDA, Dedková, Gášek, Juroszek, Kobr, Kolář, Landa, Malinka, Nitra, Pláňava, SIVOK, Urbanczyk, Vašinka. – 2: Adamčík, Láník, Macků, Michal, Nováková, Rosová. – 3: Auterský, Kaipr, Kroutil, Vojtěch. – 4: Kokeš, Lajksnerová, Marhoul, Motyčková, Pazdera S. – 5: Kučírek, Švančar. – 6: Dostál. – 7: Juřík.

 

STAV PO 2. KOLE

0 ztr. b.: ALAM, Bada, Drdel, Dymáček, Gonda, Hájiček, Haralík, Hroz, Ivánek, Járová, Judas, Juráň, Kopřiva, Kučera, Prošek, Růčka, Rybář, Ryška, Sklenka, Starý, Svoboda, Šebesta, Vacek, Valeš, Wasserburger. – 1: Bezděk, Brož, ČENDA, Dedková, Elefant, Juroszek, Kobr, Landa, Malinka, Marsová, Nitra, Novák, Pláňava, Průšová, Švub, Vašinka. – 2: Dedera, Láník, Vítková. – 3: Kolář, Macků, Přecechtěl, Šplíchal. – 4: Adamčík, Gášek, Kroutil, Nováková, Vojtěch. – 5: Auterský, Kokeš, Kučírek, Lajksnerová, Motyčková. – 6: Pazdera S. – 8: Kaipr. – 9: Dostál, Marhoul. – 12: Juřík.