Mezikroužková luštitelská soutěž křížovkářů

 

Soutěž v roce 2024

Soutěž v roce 2023

Soutěž v roce 2022

Soutěž v roce 2021

Soutěž v letech 2016 - 2020

Soutěž v letech 2011 - 2015

 

Z HISTORIE MLSK

V 60. letech minulého století nazrála situace do stavu, kdy se křížovkáři (po vzoru hádankářů) rozhodli založit korespondenční křížovkářskou soutěž družstev. Zatímco vzájemné měření sil mezi křížovkářskými kroužky na různých turnajích vesele probíhalo, na korespondenční soutěž se teprve čekalo. A tak v roce 1965 vznikla Mezikroužková luštitelská soutěž křížovkářů (MLSK). Jejími prvními autory byli Roman Reisenauer a Zdeněk Růžička. Na start se ke vzájemnému soupeření postavilo 11 kroužků SČHAK. První roky nové soutěže byly poněkud rozpačité: obtížnost neúměrně stoupala, luštitelů schopných řešit dokreslovky nebylo příliš mnoho a samotné dokreslovky na svoji popularitu teprve čekaly.

Protože se zvyšovala náročnost pro autory, konzultanty i vyhodnocovatele, začaly přebírat tíhu povinností MLSK celé kroužky. Zdá se, že o definitivním osudu MLSK rozhodl její 6. ročník, autorsky zabezpečovaný Permoníky. Celkově lehčí podání soutěže přilákalo rekordních 22 kroužků a bylo jasné, že MLSK se prosadila okruh řešitelů se rozšířil a soutěž se stala trvalou součástí činnosti hadankářsko-křížovkářských kroužků. V řízení MLSK se až do současnosti vystřídala hezká řádka kroužků i jednotlivců.

Postupem doby se MLSK zařadila k nejtěžším a nejprestižnějším křížovkářským soutěžím. Tuto známku si drží dodnes, i když její organizace je stále obtížnější: ubývá schopných organizátorů a počet autorů se zredukoval na několik stále se opakujících jmen. Na druhé straně technický pokrok usnadnil korespondenci mezi autory a řešiteli. Ta se již odehrává výhradně e-mailovou poštou.

MLSK zaznamenala řadu výkyvů, k horšímu i lepšímu. Nejméně kroužků se do soutěže zapojilo v roce 1998 (8) a 1973 (9). Naopak nejvíce kroužků se do MLSK zapojilo v roce 1991, když soutěž organizovali Hradečtí votroci: bylo jich neuvěřitelných 44. Rok 1977 (Hanáci) přilákal 40 kroužků. Za dobu existence soutěže mělo 8 ročníků účast 15 a méně zúčastněných kroužků, naopak 15 ročníků mělo účast 30 a více kroužků. V současnosti se účast v MLSK pohybuje kolem 25 kroužků.

Nejúspěšnější kroužkem v historii MLSK je kroužek Kabrňáci, který 21krát skončil na prvním, 3krát na druhém a 3krát na třetím místě a na stupně vítězů tak vystoupal 27krát. Následují Ostraváci (15 – 6 – 2) a Permoníci (13 – 5 – 4). Na pomyslné pódium si pro pomyslné zlaté, stříbrné a bronzové medaile přišlo již celkem 29 kroužků. Některé z nich dnes už neexistují. Podrobnější výsledky si můžete prohlédnout v tabulkách.

Historické tabulky od 1. do 48. ročníku si můžete otevřít ZDE (zpracoval př. Chromý, v 1. listu naleznete ročník soutěže, autorské zajištění, výsledky na 1.-3. místě a počet zúčastněných kroužků; druhý list tabulky obsahuje výsledky kroužků (dle abecedy); následující list tabulky ukazuje hodnocení kroužků podle počtu vítězství a umístění na 2. - 3. místech a konečně v posledním listu tabulky naleznete přehled o autorském zajištění MLSKu.