Křížovkářská kvalifikační soutěž 2016

TVARŮŽKY NEJEN NA SMAŽENÍ

5. KOLO

 

Tentokrát si připravíme jídlo, kde překvapivě tvarůžky nedominují, ale rafinovaným způsobem dokreslují chuť této dobroty. Já osobně tomu říkám česnečinky, ke kterým potřebujeme ... (1. tajenka). Připravíme si půl litru mléka, 2 vejce, 200 gramů polohrubé mouky a ... (2. tajenka). Vymícháme těsto, pánvičku potřeme troškou oleje a smažíme tenké česnečinky. Na náplň jsem použil rozmražený ... (3. tajenka – 1 kostka), do kterého jsem vmíchal jedno vejce, ochutil jsem solí a česnekem a nechal na plotně prohřát, až se vejce srazí. Po zchladnutí jsem česnečinky naplnil, zamotal, naskládal na talíř, navrch položil kolečka tvarůžků (jak jinak, než pořádně uleželých) a dal do vyhřáté trouby do doby, než se tvarůžky roztečou. Záměrně neuvádím, kolik soli a česneku si tam máte dát – je to o tom, že jak si to ochutíte, tak to budete jíst. Ne každý česnek má stejné aroma, sílu a chuť. Pak už stačí jen servírovat.

 

ŠIKMÁ NESOUMĚRNĚ FIGURÁLNÍ POLOMOZAIKOVÁ STŘÍDAVÁ DOKRESLOVKA

 

Použitá políčka:

Skryt je 3. díl 2. tajenky (5).

ZLEVA VPRAVO DOLŮ: 1. Název hlásky D; stejná výše s nominální cenou. – 2. Uniat; indický mahagon; ?2/2?. – 3. ?1/3?; harmonicky znít; stovky. – 4. Oslovovat 3. osobou jednotného čísla; počítací zesilovač s funkcí sečítání; budovy pro hovězí dobytek; jednotka některých akustických veličin; zkratka městské policie. – 5. ?1/2?; dívčí jméno; vzhled; druh hedvábí. – 6. Shakespearův král; řeka ve Středoafrické republice; sídlo v Íránu; spoluzakladatel ondřejovské hvězdárny. – 7. Americká plavkyně; nebožtíci; stávat se kyselým. – 8. Evropanka; antická nádoba; druh plachetního plavidla; jihoamerický hlodavec. – 9. Opevněný zámek tureckých sultánů v Maroku; činit levným; německý textilní materiál. – 10. Modly Novozélanďanů; slovensky „básně“; serž. – 11. ?1/1?; svazky slámy. – 12. Nahromadění tekutiny pocházející především z lymfatických cév v dutinách; kamiš; indické platidlo; český lékař a politik. – 13. Kolejnice typu R 65; italský romanista; velké kolo; glykosid šišáku. – 14. Zakulaceně; chemická značka thallia; český filmový kameraman; sopečný kráter; výzva k zastavení. – 15. Předložka; ?2/4?; počítače typu AT; údolní koryto. – 16. Postní doba; filipínský ostrov; štorcka; brazilská savana. – 17. Části pily; velmi pevné železo. – 18. Přespolní běh; pterokaryje. – 19. Pravoslavní kněží; citoslovce vybídnutí ke klidu.

ZPRAVA VLEVO DOLŮ: 17. ?1/4?. – 18. Čepec s bohatě řasenými okraji. – 19. Setrvávání na nějakém místě; aztécký nižší bůh rybářů a lovců; společenský řadový tanec 18. století skotského původu. – 20. Písemná kopie; velká plochá mořská ryba; palisádovitě uspořádaná vrstva buněk nesoucích výtrusy; modřín opadavý. – 21. ?3?; pětičlenná heterocyklická sloučenina; vymlácení obilí. – 22. Ruský hudební skladatel; námět; švýcarský gymnasta; křovácký jazyk. – 23. Mexické sídlo; přezdívka neobratné, přihlouplé osobě; přítomnost. – 24. Chthonická stvořitelka a bohyně matka; autorka díla Pop Bogomil; irské ženské jméno; rumunský básník. – 25. Ruch; švestka. – 26. Údaje; úžlabiny na střechách; kalhoty. – 27. Otočný nosník u nákladních vozidel; postava z Čajkovského opery Panna Orleánská; typ chladicí věže hyperboloidního tvaru. – 28. Kus kovu zhotovený odlitím do kovové formy; nákladní automobil Praga V3S; glykosid jehlice; zkratka Továren obráběcích strojů; rostlina dosna. – 29. Slitina zlata a stříbra; jistota; čínská délková jednotka. – 30. Přístavní hráz; pepřovník opojný; odlišná; zaměstnanci. – 31. Odrůda jílku vytrvalého; větší nádoba na maltu; japonský gymnasta; horský hotel; svrchní horní oděv z lehkého materiálu. – 32. Poštovní známky; francouzská zkratka Zvláštního mezinárodního výboru pro studium rušení rádiového příjmu; zahálčivý; čínský prozaik a dramatik; polní plošná míra. – 33. ?2/1?; spoje provedené šitím; záběr hlavy přes celé plátno; snad. – 34. Karetní trumf; vyvřelá žilná hornina; kuchyňský kus nábytku. – 35. Zahuštěné výpalky.

V tomto kole jsem navíc použil Velký slovník naučný 1-2 (Diderot 1999).

 

ZPRÁVA O 5. KOLE

Co se týká nulařského pelotonu, tak čelo nedoznalo žádných zásadních změn. Chybovalo se pouze z nepozornosti, akorát byl dotaz na prameny k výrazům ŠTIL, který se nachází v Malém Ottově slovníku naučném jako hlavní heslo, a OPOCHTLI, který se nachází v Jordanově Encyklopedii bohů jako hlavní heslo. Jsem rád, že mi někteří z vás poskytují zpětnou odezvu, ať už ve formě chvály nebo různých námitek. Některé křížovky jsou větší, některé menší (stran počtu výrazů), ale tahle soutěž je o tom, abyste se hlavně pobavili, o což se snažím při každém svém ročníku KKS (i když letos jste nemuseli luštit tolik mých „pověstných Wiedermannovin“, přestože se nějaké vyskytly, ale je to můj styl a myslím si, že to tuto soutěž zpestřuje). Opětovně se přimlouvám, abyste si jednotlivé (mailem posílané) archy podepisovali. I tentokrát jsem musel dohledávat u tří řešení, komu vlastně patří, což mi notně zdržovalo práci (Elefant, Auterský, Bonaventura). Věřím, že nemluvím jen za sebe, ale i za další případné vedoucí KKS. V aktuálním kole jsem vám předložil snad to nejlepší, co se tvarůžků týká. Nelekejte se délky receptu, jsou v něm tentokrát obsaženy i některé rady a zkušenosti, ale jinak na tom nic není, já to dělám běžně. Ještě bych chtěl uvést, že ohledně minulého kola se objevilo zatoulané řešení př. Auterského a jeho 1 ztrátový bod je započten už do celkového pořadí. V celkové tabulce jsou uvedeni jen ti řešitelé, kteří zaslali řešení všech 5 dosavadních kol KKS.

 

VÝSLEDKY 5. KOLA

0 ztr. b.: ALAM, Bada, Bezděk, Bonaventura, Brož, ČENDA, Dedera, Dedková, Dostál, Drdel, Elefant, Hájiček, Haralík, Hroz, Ivánek, Járová, Judas, Juráň, Juroszek, Juřík, Kadlec, Kobr, Kopřiva, Kučera, Kučírek, Lajksnerová, Láník, Macků, Nitra, PERSON, Pláňava, Prošek, Průšová, Přecechtěl, Rosová, Růčka, Rybář, Ryška, SIVOK, Sklenka, Starý, Svoboda, Šebesta, Švančar, Švub, Urbanczyk, Valeš, Vašinka, Wasserburger. – 1: Adamčík, Auterský, Havel, Kaipr, Kolář, Kroutil, Malinka, Pazdera, Šplíchal, Vojtěch. – 2: Marsová, Nováková. – 3: Marhoul, Vítková.

 

STAV PO 5. KOLE

0 ztr. b.: ALAM, Hájiček, Haralík, Járová, Judas, Juráň, Kopřiva, Kučera, Prošek, Růčka, Rybář, Ryška, Sklenka, Starý, Svoboda, Valeš, Wasserburger. – 1: Bada, Bezděk, Brož, ČENDA, Dedková, Elefant, Kobr, Nitra, Pláňava, Průšová, SIVOK, Švub, Urbanczyk, Vašinka. – 2: Láník, Šebesta. – 3: Dedera, Ivánek, Juroszek, Malinka, Marsová, Přecechtěl. – 4: Drdel, Kolář, Rosová, Šplíchal. – 5: Adamčík, Kroutil, Kučírek, Macků, Vítková, Vojtěch. – 6: Lajksnerová. – 7: Auterský. – 9: Nováková. – 10: Dostál, Kaipr. – 13: Juřík. – 20: Marhoul.