Křížovkářská kvalifikační soutěž 2016

TVARŮŽKY NEJEN NA SMAŽENÍ

6. KOLO

 

A to nejlepší na konec. Až se dostatečně vynadíváte, tak ať na stole leží vejce (4 ks), ... (1. tajenka) (70 gramů), voda (3 lžíce), ... (2. tajenka) (půl balíčku), sůl a česnek (asi 4 stroužky). Jenom pro informaci – na uvedené fotografii je naším cílem roláda vpravo (ta nalevo je s náplní z mletého bůčku). Z bílků a soli vyšleháme sníh, ... (3. tajenka) a přidáme česnek. Poté budeme přidávat střídavě ostatní suroviny v pořadí ... (1. tajenka) – do které jsme rozmíchali ... (2. tajenka) – a sníh. Přidáváme po malých množstvích, až nám nic nezbude. Na plech položíme ... (4. tajenka) a vzniklé řidší těsto rozetřeme asi na plochu 24 x 40 cm. Rozehřejeme troubu na 150 °C a ... (5. tajenka) při spodním ohřevu. Počkáme asi tak ... (6. tajenka), otevřeme troubu a zkusíme prstem, je-li roláda hotová. Měla by být na povrchu mírně lepkavá a měkká na omak. Potom ji vyndáme z trouby ven. Je potřeba ale roládu hlídat, a pokud by začaly růžovět okraje nebo celá roláda, vyndáme ji z trouby dřív. Nachystáme si ve studené vodě namočenou a vyždímanou utěrku a roládu do ní i s papírem zamotáme asi na 15 minut. Až roláda vychladne, tak na ni natřeme krém, pak zamotáme a dáme ztuhnout do chladu. Recepty na krémy jsou dva – jeden jemnější, který znáte z dřívějška z toastů: postrouháme asi 3 balíčky uleželých tvarůžků a vmícháme do nich jenom tolik másla, aby vznikla mazací hmota. Ten druhý recept je pro nás – „tvrdé“ fanoušky: 3 balíčky uleželých tvarůžků nakrájíme nadrobno, pak nakrájíme ještě jednu cibuli, smícháme dohromady a nasypeme do zavařovačky (0,7 l) na okurky. Jemně upěchujeme a zalijeme až po povrch plzeňským prazdrojem (s jiným pivem to nemá ten správný šmak) – mělo by vám stačit asi tak 1-2 dl. Necháme ale místo asi tak 2-3 cm pod povrchem sklenice, protože tvarůžky začnou „pracovat“. Pevně uzavřeme, můžeme ještě zabalit do igeliťáku (co kdyby se „cpaly ven“) a necháme v chladu asi dalších 8-10 dní. Poté otevřeme sklenici (pozor na razantní vůni), scedíme a dáme do mísy (ihned poté doporučuji namočit cedník do vody – jinak se s ním při mytí „nedomluvíte“). Šťouchadlem na brambory trošku pomačkáme (opravdu nepoužívejte nic elektrického, hezky opatrně rukama), přidáme máslo, namažeme a zamotáme. Tahle náplň je vlhká od piva, takže nemusíte mít při mazání žádný strach. Po smotání budete mít pocit, že je roláda moc měkká, ale nebojte se. Roládu nechte v chladu přes noc zabalenou v alobalu (aby držela tvar). Náplň se do rolády jakoby vsákne a druhý den můžete krájet pěkné soudržné plátky. Kdo chce, může do krému přidat před plněním třeba chilli spolu s paprikou trikolorou (balíček tří paprik  – červené, oranžové a zelené). Udělá to pěknou mozaiku na nákroji (viz obrázek). Do těsta jsem přidal i bylinky a na povrchu je to nádherně vidět.

  

ŠIKMÝ NESOUMĚRNĚ FIGURÁLNÍ KŘÍŽOVKOVÝ CELEK:
2 střídavé polomozaikovky (1 je souměrná)

    

Použitá políčka:

ZLEVA VPRAVO DOLŮ: 1. ?1/1?. – 2. Městnání krve; dívka z eposu Kalevala. – 3. Předložka; kanál; dívčí jméno; cizokrajné rostliny; japonské platidlo. – 4. Chemický prvek; český architekt a urbanista; tajně někam vkládat; teď; mladé stadium úhoře říčního. – 5. Římskými číslicemi 1002; tumáš; pr; celní poplatky; plochá dřevěná tyč; SPZ okresu Kladno; německá zkratka proměnného intervalu. – 6. Odvyknout; chorvatské sídlo; projev; ?1/2?; slovensky „Irsko“; chemický vzorec oxidu titanatého. – 7. Týkající se kávy; člen britské Sněmovny lordů; vršek; vykradená; finská jednotka množství. – 8. Byliny rodu Lactuca; rusky „ráno“; cukrářské výrobky; zadnice; mařit nástrahu; násada kopí. – 9. Důstojničtí čekatelé; karetní trumf; podlouhlé pouzdro na šípy; hmatové štětinky u členovců; ?3/1?. – 10. ?4/1?; pták (z latiny); vodnatý kyselý uhličitan sodný; český tanec; vakovitě rozšířený jícen raka; upřímnost; smysl. – 11. Bůh smrti u kmenů Mongo a Nkundo; část obličeje; český zlatník; vlastní žlunám; osazovací kladiva; ?5?. – 12. Patřící Erně; hinduistická bohyně milostné touhy; chorvatské sídlo; sídlo ve Vojvodině; ?3/3?; způsobit, že se někdo směje. – 13. Krajina ležící nízko; španělské sídlo; kuželovité drtidlo; latinsky „hruška“; hrobkové stavby pro egyptské dvořany a úředníky zhotovené z kamene; letcova. – 14. Mravouka; řecké sídlo; večírek; ústy; pověrečný léčitelský úkon; polský filmový herec. – 15. Zkratka Regionálního ekologického centra; rusky „ocel“; mezopotamský bůh obilí a plodnosti; pláštík; pohonná kladka; zámek u Znojma. – 16. Západosemitský bůh plodnosti a života; náš herec; ?6/3?; tažný pták; nedokončit pasení. – 17. Zmocněnec vyjíždějící vstříc lodím, aby na nich uzavíral obchody; ?6/2?; trojklonný nerost; senzační událost. – 18. ?6/1?; nečistý tvor; kušta lékařská. – 19. Výškrab děložní sliznice; tesařská sekera s širokou čepelí. – 20. Rána paží.

ZPRAVA VLEVO DOLŮ: 17. Týkající se zábavního podniku. – 18. Netečný člověk; karies. – 19. Keltský obyvatel Walesu; chorošotvará houba; druh amfibolovce. – 20. České sídlo; nezasévat; hemikranie; název planetky. – 21. Náš bývalý házenkář; frkat; stará thajská jednotka objemu; dvoukolové vozidlo, které táhne v závěsu dělo; garanční prohlídka. – 22. Náš herec; anglická zkratka zdokonaleného budiče řídicího systému; vojenský pozdrav; klání; druh starořecké lyry; slovensky „brusidlo“. – 23. Nigerijské sídlo; převod vlastnictví; indická řeka; španělská řeka; rajské oříšky; dravčí. – 24. Vhodný oděv; očko; vnuk; brutnák lékařský; Spielbergův film; drén. – 25. Dělová střela; značně; roura; muž; ?3/2?; název planetky. – 26. Druh hlodavce; chlapecké jméno; chorobný dutý útvar mající vlastní stěnu; sídlo v Tanzanii; ještěři; ?2/2?. – 27. ?2/1?; Gotšalkův syn; týkající se piva; židle; umělé hnojivo; papírová lepenka; výše než. – 28. Jednotky jasu svítící plochy; nizozemská jednotka hmotnosti; krajan; hrací listy; nasycenost. – 29. Předložka; karetní barva; malé věci dané jinému jako projev úcty; vydřít; vypít; druh papouška. – 30. Stánky; jednoduchý diaprojektor naší výroby; frfňák; chlapecké jméno; zkratka antistreptolysinu O. – 31. Pás s ozdobami; dívčí jméno; chorvatský ostrov; vliv; dánská početní jednotka; Hemingwayovy iniciály. – 32. Diova dcera; čínský lidový nástroj; zde; dívčí jméno; značka lešticího přípravku na nábytek; dívčí jméno. – 33. Kostka, kterou si Židé upevňují při modlitbě na čelo; německé sídlo; ?4/2?; mužské kalhoty; drsná. – 34. Vnímavost; býti vztyčen; teskná touha; čadské sídlo. – 35. Váhati; ochranná opatření u kol vozů na zevních koncích náprav; káfirský bůh bojovník a hrdina. – 36. Připomínající těsto.

Pomůcka: bobonek, capstan.

V tomto kole jsem navíc použil Československý biografický slovník (ČSBS).

 

ZPRÁVA O 6. KOLE

Co se týká nulařského pelotonu, tak třem řešitelům došel dech těsně před cílovou páskou, za což může v jednom případě nepozornost a ve dvou případech drobné chytáčky, které se ovšem daly vyloučit kontrolou řešení v druhém směru. A kde se tedy nejvíce chybovalo? 9/3 TOULA (SSJČ – toule není) x SESLA (SNČ); 19/2 BRADATKA (SSJČ) x BRČET (SSJČ) x ADIS (Slovník odborných a všeobecně používaných zkratek) – křižující sloveso HLČET v případě nesprávné HLAVATKY neexistuje; 8/4 SEDÍNKA (SSJČ – sedánka je schůzka nebo beseda) x SRŠÍN (ČSVaS, 1218.1); 14/6 CYBULSKI (DID 4). K mému údivu hodně z vás také chybovalo v 10/1 PEČICÍ (nesprávně PEČÍCÍ). Ostatní chyby se vyskytovaly pouze v malém počtu a pramenily spíše z nepozornosti.

No a moje poslední tvarůžková rada na závěr? Pokud někoho trápí soustavné vytékání tvarůžků do pánvičky při smažení, tak vám poradím můj způsob. Kolečko tvarůžku obalte ve vajíčku a pak dejte do strouhanky (mouku nepoužívám), mírně přitlačte a chvilku nechte, ať se co nejvíc strouhanky nalepí na vajíčko a mírně přischne. Potom stejným způsobem obalte podruhé a položte na talířek. Pak obalená kolečka tvarůžků dejte mírně zamrazit. Na pánvičku nalejte vyšší vrstvu oleje (ta musí sahat alespoň nad polovinu následně vložených koleček ke smažení), rozehřejte olej na asi poloviční žár a vložte tvarůžky do rozpáleného oleje. Rychle obracejte plastovou nebo dřevěnou obracečkou po 2-3 vteřinách a smažte do zlatava. To podchlazení je proto, aby se na tvarůžku udělala krustička dřív, než se tvarůžky „teplotně vzpamatují“. Nesmažte je zprudka jako řízky, protože pak se vám krusta začne nafukovat a praskne. Pak už zbývá jediné – nebýt nešika při obracení. Tenhle způsob úspěšně praktikuji i s obyčejným eidamem. Po usmažení tvarůžky neskládejte na sebe, ale ihned servírujte.

V konečných výsledcích jsou uvedeni všichni soutěžící, kteří zaslali řešení všech šesti kol letošní Křížovkářské kvalifikační soutěže. Gratuluji vítězné uniknuvší skupince a koneckonců všem, co to se mnou vydrželi až do konce. Úspěšní řešitelé obdrží kvalifikační body a případně též jedno první místo v souladu s vypsanými soutěžními podmínkami. O přidělení příslušných kvalifikačních bodů rozhodne Kvalifikační komise. No a tímto se s vámi loučím, děkuji za pochvalná slova a přeji mnoho zdaru, štěstí a zdraví v roce 2017.

 

VÝSLEDKY 6. KOLA

0 ztr. b.: ALAM, Bezděk, Brož, ČENDA, Elefant, Hájiček, Havel, Hroz, Ivánek, Járová, Juráň, Kobr, Kopřiva, Kučera, Lajksnerová, Macků, Nitra, Pláňava, Prošek, Průšová, Růčka, Rybář, Sklenka, Starý, Svoboda, Šplíchal, Švub, Valeš, Vašinka, Vojtěch, Wasserburger. – 1: Bada, Dostál, Drdel, Haralík, Judas, Kadlec, Kolář, Kučírek, Láník, PERSON, Přecechtěl, Ryška, SIVOK, ŠIVA. – 2: Dedera, Dedková, Juřík, Kroutil, Malinka, Pazdera S., Rosová, Vacek. – 3: Vítková. – 4: Juroszek, Šebesta. – 5: Kaipr. – 6: Adamčík, Nováková. – 8: Auterský. – 9: Švančar. – 10: Marhoul.

 

KONEČNÉ VÝSLEDKY KKS 2016

0 ztr. b.: ALAM (Cenek), Hájiček, Járová, Juráň, Kopřiva, Kučera, Prošek, Růčka, Rybář, Sklenka, Starý, Svoboda, Valeš, Wasserburger. – 1: Bezděk, Brož, ČENDA (Čenovský), Elefant, Haralík, Judas, Kobr, Nitra, Pláňava, Průšová, Ryška, Švub, Vašinka. – 2: Bada, SIVOK (Borkovský). – 3: Dedková, Ivánek, Láník. – 4: Přecechtěl, Šplíchal. – 5: Dedera, Drdel, Kolář, Macků, Malinka, Šebesta, Vojtěch. – 6: Kučírek, Lajksnerová, Rosová. – 7: Juroszek, Kroutil. – 8: Vítková. – 11: Adamčík, Dostál. – 15: Auterský, Juřík, Kaipr, Nováková. – 30: Marhoul.

Karel Wiedermann