Řešitelské soutěže

Soutěže v řešení sudoku mají mnoho podob.

Noviny

Na počátku moderní éry sudoku byly novinové soutěže. "Posílejte řešení a my vylosujeme výherce fotoaparátu." Tak nějak to začínalo. Někdo možná fotoaparát vyhrál. A dnes možná vyhrávají řešitelé sudoku v novinách a časopisech něco jiného. Pro mnoho lidí sice mohou být noviny a časopisy dostatečným zdrojem sudoku, ale na této stránce se Vám pokusíme ukázat, že sudoku může být mnohem pestřejší.

znovin1

Internet

Druhým prostředím od počátku internetu zaslíbeným sudoku je internet. Od roku 2005 fungovala Markem Čierným založená česká sudokuliga, familiérně přezdívaná "zelený fujtajbl", která odkojila většinu současných českých špičkových hráčů. Po přechodu do rukou komerčního provozovatele stránky chřadly, až jednoho dne umřely nadobro. Naštěstí už v tuto dobu existují desítky jiných míst, kde internetové sudoku žije a vzkvétá.

internetpriklad

Internetové soutěže se dají rozdělit do minimálně dvou skupin, na pravidelné a nepravidelné. Mezi nejzajímavější patří (první odkaz - název a popis soutěže, druhý odkaz - webové stránky):

 

Přebory GP

Jedinečnou specialitou v České republice byly "živé" soutěže - přebory Grand Prix, které byly pořádané Svazem českých hádankářů a křížovkářů do roku 2011 několikrát do roka v různých městech. Každý si tam mohl vyzkoušet řešení sudoku v soutěžních podmínkách a srovnat své schopnosti s desítkami soupeřů včetně reprezentantů. Informace o soutěžích, výsledky a zadání můžete najít například zde. Od roku 2012 se na přeborech Grand Prix řeší logické úlohy, v rámci kterých se pravidelně objevují i sudoku (viz Kalendář přeborů).

gppriklad gppriklad

MČR a WSC

MČR = Mistrovství České republiky a WSC = World sudoku championship = Mistrovství světa jsou vyvrcholením mistrovských soutěží každého roku. Na mistrovství republiky se utkává tradičně česká sudokářská špička, účastníci bojují o tituly a o nominaci do reprezentačního družstva. Nominovaní hráči pak jedou na mistrovství světa, kde v konfrontaci se soupeři z celého světa hájí vynikající jméno českého sudoku. Reprezentaci zajišťoval do roku 2011 Svaz českých křížovkářů a hádankářů, od roku 2012 ji zajišťuje Hráčská asociace logických her a sudoku.

wscpriklad wscpriklad