Řešitelské soutěže

 

Řešitelé hádanek si mohou soutěž vybrat podle oblíbenosti, tématu nebo náročnosti. Mezi náročné soutěže patří Bystřina a Jemelíkova luštitelská akademie (JLA), ve které jednu z kategorií tvoří řešení hádanek. Hádanky střední obtížnosti přinášejí Lázeňské oříšky. Milovníky přesmyček osloví Překvapka. Mezi snadnější soutěže patří Louskárna, která je určena pro začínající a méně náročné řešitele hádanek. Kombinovanou autorsko-řešitelskou soutěží s dlouholetou tradicí je Česká hádankářská liga (ČHL). Kroužky spolu mohou zápolit ve dvou soutěžích: v Mezikroužkové luštitelské soutěži (MLS) a v kombinované autorsko-řešitelské Hádankářské lize kroužků (HLK). Všechny výše uvedené soutěže kromě JLA a Lázeňských oříšků naleznete na stránkách časopisu Křížovka a hádanka.

Pravidla pro korespondenční soutěžení jsou obsažena v Soutěžním řádu. Má-li po vyhodnocení soutěže soutěžící námitky k hodnocení svého výkonu či k průběhu soutěže, pak může postupovat dle Protestního řádu. Nejlepší řešitelé všech uvedených soutěží získávají za své výkony, jsou-li členy SČHAK, kvalifikační body a podle počtu těchto bodů jsou jim udělovány výkonnostní třídy.

Výběr hádankářských soutěží je opravdu bohatý a vybrat si z nich mohou jednotlivci i kroužky či kluby, zkušení luštitelé i začátečníci.