Zprávy z přeborů

 

Zprávy z přeborů v roce 2020

Zprávy z přeborů v roce 2019

Zprávy z přeborů v roce 2018

Zprávy z přeborů v roce 2017

Zprávy z přeborů v roce 2016

Zprávy z přeborů v roce 2015

Zprávy z přeborů v roce 2014

Zprávy z přeborů v roce 2013

Zprávy z přeborů v roce 2012

Zprávy z přeborů v roce 2011

 

GRAND PRIX CHOTĚBOŘE - MEMORIÁL FRANTIŠKA STŘASÁKA 2021

V sobotu 4. září 2021 se v Chotěboři uskutečnil další přebor GP v řešení křížovek a hádanek, opět v odloženém termínu kvůli koronavirové pandemii.  Nicméně v tomto zářijovém termínu hodlá pořádající kroužek konat tento přebor v následujících letech z důvodu příznivějších celkových podmínek. 

Tentokrát se za krásného podzimního počasí v příjemném a vstřícném prostředí místního Kulturního domu Junior DDM-SVČ v Chotěboři sešlo 32 účastníků z 13 kroužků a z různých dalších měst ČR. Hlavní přebor GP řídili Jaromír Kvíčala a Stanislava Teichmanová, vedlejší přebor, který se konal v oddělených prostorách, řídil Milan Fišbach. 

Akce se konala pod záštitou města Chotěboř, které i letos prostřednictvím Městského úřadu zajistilo dotaci na finanční úhradu sálu. Sponzorsky se dále podíleli: ČSHaK, Burda International CZ s. r. o., Advokátní kancelář JUDr. Průša, Vinotéka p. Čuda, Lékárna Chotěboř Dr. Max, ELASTA VESTIL a. s., Krucemburk, Informační středisko Chotěboř a členové kroužku Doubravák. 

Pořadatel děkuje všem sponzorům, autorům a konzultantům soutěžních prací, řídícím obou soutěží, přítelkyni Mirce Pajić Markové za roznášení hádanek, paní Fickové za zajištění občerstvení a všem dalším, kteří se na této vydařené akci podíleli.  

VÝSLEDKY:

GP v řešení křížovek (autorka Miroslava Pajić Marková): 1. Iveta Dedková (Hanáci) 0 z. b. (35 00), 2. Pavel Bobek (Třebíčáci) 1 (68,30), 3. Daniel Marek (Kabrňáci) 2 (50,20), 4. Dagmar Rusá (Podskaláci) 3 (56,30), 5. Jan Hes (Ostraváci) 3 (58,05), 6. Petr Štefek (Valaši) 5 (62,30), 7. Věra Kučavová ( Lázeňáci) 5 (65,25), 8. Bohdan Kousal ( Hanáci) 6 (68,30), 9. Petr Vejchoda (Kabrňáci) 8 (45,00), 10. Jiří Konečný (Kabrňáci) 8 (68,30) a další.

GP v řešení hádanek (autoři Alena Kolínová a Petr Šimek) : 1. Petr Vejchoda (Kabrňáci) 16-5-1, 2. Bohdan Kousal (Hanáci) 4-2-0, 3. Jan Hes (Ostraváci) 3-2-4, 4. Dagmar Rusá (Podskaláci) 2-5-4, 5. Věra Kučavová (Lázeňáci) 2-2-0, 6. Iveta Dedková (Hanáci) 2-1-4, 7. Petr Štefek (Valaši) 1-4-3, 8. Pavel Bobek (Třebíčáci) 0-3-0, 9. Miroslav Turek (Hanáci) 0-1-3. 10. Daniel Marek (Kabrňáci) 0-1-1 a další. 

Vedlejší soutěž křížovek (autor Vladimír Vacek): 1. Eduard Pláňava (Hanáci) 0 z.b. (67,05), 2. Jitka Lustyková (Rychtáři) 0 (70,00), 3. Milan Wasserburger 1 (62,10), 4. Jiří Bednarski 9 (70,00) 5. Daniel Lukovský 10 (70,00) a další.

Vedlejší soutěž hádanek (autor Jan Hes): 1. Jiří Kopřiva 13 bodů (56,40), 2. Jiří Bednarski 9 (57,00), 3. Jiří Zvolánek (Ostraváci) 9 (59,00), 4. Daniel Lukovský 9 (60,00), 5. Jindřich Vrtěna (Ježci) 8 (60,00) a další. 

Cenu pro nejlepšího řešitele na základě součtu umístění v křížovkách a hádankách v hlavní soutěži si odnesla Iveta Dedková (Hanáci)

Kompletní výsledky jsou ZDE.

Za pořadatele přeboru: Miroslav Radouš

 

32. MARIÁNSKOLÁZEŇSKÉ HÁDANKÁŘSKÉ SLAVNOSTI 2021 aneb podruhé se luštilo na dálku

 

O víkendu 5. - 6. 6. 2021 měl proběhnout další ročník Mariánskolázeňských hádankářských slavností. Ovšem celková situace v zemi tomu nepřála, proto jsem zopakovala loňskou variantu - luštění online.

Nejprve si mohli odvážlivci vyzkoušet "Sudoku pro příchozí". Celkem 8 úloh Roberta Babilona bylo připraveno již na 29. května. Soutěže se zúčastnilo 29 řešitelů, první čtyři řešili bez ztráty bodu, takže o pořadí rozhodoval čas. Nejrychlejší byl stejně jako vloni Martin Kubík před Jiřím Konečným, Karlem Buchtou a Martinou Matějkovou, Petr Haman a Iveta Dedková byli sice rychlí, ale oba prohodili dvě čísla v motýlovi, proto na ně zbylo páté a šesté místo. Další soutěžící už většinou nestihli alespoň jedno sudoku. Do první desítky se ještě vešli Marie Svítilová, Lubomír Mičinský, Jan Nosek a Marie Tvrzníková. Nejmladší účastnicí byla Tereza Matějková (úspěšná účastnice soutěže pro mládež LOM). V této soutěži se hodnotí každé správně vyplněné políčko, takže každý nějaké body získal. Mezi soutěžícími se objevilo několik nových jmen, soutěžící si libovali, že si mohli vyzkoušet přeborové luštění, protože normálně by se  do Mariánek nedostali. 

 

32. ročník soutěže o "LÁZEŇSKÝ POHÁREK - Memoriál Mirka Kučavy" proběhl v plánovaném termínu, tedy 5. 6. 2021. Ve 13.00 odstartovaly křížovky. Pro vedlejší soutěž to byly křížovky z pera Jaroslava Flaišhanze, tentokrát dosud nepoužité, s tématikou Mariánských Lázní a jejich okolí. Pro hlavní soutěž vytvořil křížovky Jaromír Kvíčala. Letos se nechal inspirovat českými pohádkami, v tajenkách byli spisovatelé a režiséři. S oběma křížovkami si ve stanoveném čase 120 minut nejlépe poradil Petr Štefek, který řešil bez ztrátových bodů, Iveta Dedková, Jiří Kopřiva, Jan Hes, Dagmar Rusá a Marie Švarcová se spletli jednou, o pořadí rozhodoval čas. 7. místo obsadil Miroslav Turek a hned za ním skončil jeho jmenovec Ján z Popradu. Na dalších místech se umístili Zdeněk Vodička, Petr Haman, Jana Vodičková, Dušan Vojník a Pavol Tibenský. V této kategorii byli tři soutěžící ze Slovenska, i díky nim můžeme tento přebor nazývat mezinárodním.  

Ve vedlejší křížovkářské  soutěži byl vítěz znám nejdříve. Nejrychleji a bez chyb vyřešil obě křížovky Ondřej Černý za 29 minut. Bez ztrátových bodů řešilo ještě dalších 8 soutěžících - Stanislav Skapa, Bohdan  Kousal, Miroslav Radouš, Dana Vagaiová, Jan Nosek, Rostislav Jalůvka, Jitka Lustyková a Daniel Lukovský. Tato soutěž byla nejpočetněji obsazena, dorazilo 21 řešení, z toho jedno ze Slovenska.

 

V 16.30 začala hádankářská část. Jaromír Kvíčala pokračoval v pohádkové tématice a připravil 25 hádanek seřazených abecedně podle názvu pohádky. Tato tématika vyhovovala více ženám (asi se častěji dívají na pohádky), zvítězila Iveta Dedková s 23 řešenými hádankami před  Dagmar Rusou s 21 hádankami, 20 hádanek vyřešili Jan  Hes a Jana Vodičková, za nimi následovali Petr Štefek, Bohdan Kousal, Ján Turek (jediný borec ze Slovenska, který si troufl i na hádanky), Miroslav Radouš a Vladimír Jemelík, 10. skončil Karel Henc, který nevyužil celých 200 minut. Většina řešitelů vlastně vyřešila o něco více hádanek, než ukazují výsledky, ale skoro každý ztratil nějaké body za drobné chyby. Mně odolala pouze Královna Koloběžka, ale také jsem se upsala.

Autorem také velmi pěkných, ale trochu těžších vedlejších hádanek byl Bohdan Kousal, vítězem se stal Antonín Říha s 12 hádankami před Jiřím Kopřivou, Jiřím Adamčíkem, Andreou Skřivanovou, Janem Noskem, Danielem Lukovským, Karlem Bezděkem, Pavlem Průšou, Jitkou Lustykovou a Jarmilou Mlsovou. Další dva řešitelé nebodovali, dvě hádanky zůstaly nevyřešené.

 

Celkovým vítězem soutěže o "Lázeňský pohárek" se se součtem umístění 3 stala Iveta Dedková před Petrem Štefkem (pořadí 6), Janem Hesem a Dagmar Rusou (pořadí 7) a Jánem Turkem. Blahopřeji.

 

Podrobné výsledky všech soutěží najdete ZDE.

 

Těší mě, že účast na letošním přeboru byla o něco vyšší než loni. Musím pochválit také zbývající Lázeňáky, kteří se disciplinovaně dostavili a luštili prezenčně (pro online luštění nemají tu správnou techniku). V křížovkách v tomto minipřeboru zvítězila Dana Vagaiová před Františkem Kašparem a Jarmilou Mlsovou, v hádankách se odvážně pustila do hlavního přeboru, zbývající dva si svá umístění prohodili. Děkuji autorům a konzultantům i všem soutěžícím, kteří se tohoto klání zúčastnili.

 

32. mariánskolázeňské slavnosti byly uspořádány za finanční podpory Města Mariánské Lázně (ceny budou postupně předávány na některých dalších přeborech nebo poštou).

 

Věra Kučavová