Řešitelské soutěže

 

Řešitelé křížovek v korespondenčních soutěžích si mohou soutěž vybrat podle oblíbenosti, tématu nebo náročnosti. Mezi náročné soutěže patří bezesporu  prestižní Jemelíkova luštitelská akademie (JLA), ve které jednu z kategorií tvoří řešení křížovek a Nolčova křížovkářská maturita (NKM). Křížovky střední obtížnosti přinášejí Lázeňské oříšky. Mezi snadnější soutěže patří Křížovkářská kvalifikační soutěž (KKS) a Křížovkářský desetiboj (KD), který je určen pro začínající a méně náročné řešitele křížovek. Kombinovanou autorsko-řešitelskou soutěží s dlouholetou tradicí je Česká křížovkářská liga (ČKL). Kroužky mohou spolu zápolit v prestižní Mezikroužkové luštitelské soutěži křížovkářů (MLSK).

Pravidla pro korespondenční soutěžení jsou obsažena v Soutěžním řádu. Má-li po vyhodnocení soutěže soutěžící námitky k hodnocení svého výkonu či k průběhu soutěže, pak může postupovat dle Protestního řádu. Nejlepší řešitelé všech uvedených soutěží získávají za své výkony, jsou-li členy ČSHAK, kvalifikační body a podle počtu těchto bodů jsou jim udělovány výkonnostní třídy.

Výběr křížovkářských soutěží je opravdu bohatý a vybrat si z nich mohou jednotlivci i kroužky či kluby, zkušení luštitelé i začátečníci.